Badania na pustyni Atakama w Chile przeprowadził międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem geomikrobiologa Dirka Wagnera z Niemieckiego Centrum Badawczego Nauk o Ziemi (Deutsches GeoForschungsZentrum, GFZ) w Poczdamie. Ich wyniki opublikowane zostały 14 listopada w „Applied and Environmental Microbiology” – dwutygodniku naukowym wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologii (American Society for Microbiology). O odkryciu naukowców pisze serwis Study Finds.
Naukowcy odkryli życie na pustyni Atakama
Pustynia Atakama w Ameryce Południowej, rozciągająca się od wybrzeży Pacyfiku do podnóży Andów, uchodzi za najsuchsze miejsce na naszej planecie, a tym samym wyjątkowo niesprzyjające rozwojowi życia. Tym samym niedawne odkrycie naukowców może zaskakiwać.
W toku swoich badań stwierdzili oni, że w glebach pustyni rozwijają się społeczności mikrobiologiczne. Zróżnicowane żywe mikroby prowadzą tam aktywną kolonizację.
Czytaj więcej
Naukowcy z NASA ponownie przyjrzeli się danym z misji sondy Voyager 2 z 1986 roku i po niemal 40 latach dokonali odkrycia, które zupełnie zmienia postrzeganie Urana. Zgodnie z nowymi ustaleniami ta lodowa planeta i jej pięć największych księżyców mogą wcale nie być martwymi światami, jak dotąd sądzono.
Przełomowe badania na pustyni Atakama
Naukowcy na potrzeby badań zebrali próbki gleby z różnych miejsc pustyni Atakama – od nieco bardziej wilgotnych obszarów przybrzeżnych do najsuchszych terenów położonych w głębi lądu. Następnie przystąpili do badań próbek pod kątem obecności w nich życia. W celu odróżnienia materiału genetycznego organizmów żywych od martwych nieskuteczne okazało się jednak zastosowanie tradycyjnych metod badań DNA.