Pokojowa Nagroda Nobla dla organizacji z Japonii

Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została japońska organizacja Nihon Hidankyo. Pokojowa Nagroda Nobla jako jedyna ze wszystkich nagród Nobla przyznawana jest przez Norweski Komitet Noblowski.

Aktualizacja: 11.10.2024 12:04 Publikacja: 11.10.2024 11:02

Organizacja Nihon Hidankyo dostała Pokoową Nagrodę Nobla za wysiłki na rzecz świata wolnego od broni

Organizacja Nihon Hidankyo dostała Pokoową Nagrodę Nobla za wysiłki na rzecz świata wolnego od broni jądrowej. Na zdjęciu: Kopuła Bomby Atomowej, czyli riuny centrum wystawowego w Hiroszimie

Foto: Philip FONG / AFP

arb

Wyróżnienie organizacji jest uhonorowaniem wszystkich ocalałych z ataków z użyciem broni atomowej na Hiroszimę i Nagasaki.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla 2024: Japońska organizacja Nihon Hidankyo

Nihon Hidankyo czyli Japońska Konfederacja Organizacji Ofiar Bomb Atomowej i Wodorowej powstała w 1956 roku, została utworzona przez hibakusha (ocalałych po amerykańskich atakach z użyciem broni jądrowej na dwa japońskie miasta) w celu wywierania presji na japoński rząd, by zwiększyć pomoc dla ofiar bomby atomowej oraz lobbować na rzecz rezygnacji z broni nuklearnej. 

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla od 2019 roku

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla od 2019 roku

Foto: PAP

Organizacja została wyróżniona za „wysiłki na rzecz świata wolnego od broni atomowej i demonstrowanie, poprzez świadectwa (ofiar), że broń jądrowa nie może być nigdy ponownie użyta”. „Nadzwyczajne wysiłki Nihon Hidankyo i innych przedstawicieli hibakusha przyczyniły się znacząco na rzecz ustanowienia tabu nuklearnego” - podkreślił Komitet Noblowski. W czasie uzasadniania przyznania nagrody Nihon Hidankyo zaznaczono, że od 80 lat broń atomowa nie została użyta w warunkach bojowych.

Organizację Nihon Hidankyo wyróżniono w momencie, gdy – w związku z wojną Rosji przeciw Ukrainie – pojawiły się obawy, że Rosja może użyć taktycznej broni jądrowej. Rosja wielokrotnie w czasie trwającego już niemal trzy lata konfliktu groziła, że nadmierne zaangażowanie Zachodu w pomoc Ukrainie doprowadzić może do wojny z użyciem broni atomowej.

W ubiegłym roku pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Narges Mohammadi „za walkę przeciwko uciskowi kobiet w Iranie oraz walkę na rzecz promowania praw człowieka i wolności dla wszystkich”.

Pokojowa Nagroda Nobla: Kilka razy w historii jej nie przyznano

Najmłodszą w historii laureatką pokojowej Nagrody Nobla była 17-letnia Malala Yousafzai nagrodzona w 2014 roku. Najstarszy laureat to 86-letni Józef Rotblat, nagrodzony w 1995 roku. Nagroda ta trafiała też w przeszłości do osób prawnych – przed 2024 rokiem wyróżniono w ten sposób 30 organizacji.

W 1983 roku Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał ówczesny przywódca „Solidarności” Lech Wałęsa. Kilka razy w historii zdarzyło się, że nagrody nie przyznano – tak było m.in. w latach 1939-1943, ale też w latach 1966-1967 i 1955-1956.

Nagrody Nobla 2024: Kto otrzymał nagrody w dziedzinach medycyny, chemii, fizyki i literatury?

Od 7 października trwa tzw. tydzień noblowski. Poznaliśmy już laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, fizyki, chemii, literatury.

Czytaj więcej

Koreanka Han Kang laureatką literackiego Nobla. Wiele łączy ją z Polską

W dziedzinie medycyny i fizjologii tegoroczną Nagrodę Nobla otrzymali Victor Ambros i Gary Ruvkun za odkrycie mikroRNA.

Laureatami nagrody w dziedzinie fizyki za wkład w rozwój uczenia maszynowego zostali Amerykanin John J. Hopfield i urodzony w Wielkiej Brytanii Geoffrey E. Hinton.

Czytaj więcej

Nobel z fizyki 2024 z polskim akcentem

Nagrodę w dziedzinie chemii podzielono - połowę otrzymał David Baker, a pozostałą część - wspólnie - Demis Hassabis i John M. Jumper. Nagrodę przyznano za badania nad strukturą białek.

Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała południowokoreańska pisarka Han Kang.

Wyróżnienie organizacji jest uhonorowaniem wszystkich ocalałych z ataków z użyciem broni atomowej na Hiroszimę i Nagasaki.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla 2024: Japońska organizacja Nihon Hidankyo

Pozostało 95% artykułu
Polityka
Wskazany przez Trumpa kandydat na prokuratora generalnego rezygnuje
Polityka
Anna Słojewska: Europejski nurt skręca w prawo
Polityka
Dlaczego Donald Trump jest syjonistą? „Za wsparciem USA dla Izraela stoi lobby, ale nie żydowskie”
Polityka
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Beniamina Netanjahu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prosto ze szczytu G20 trafił do szpitala