Od 1901 roku do dzisiaj Szwedzka Królewska Akademia Nauk wyróżniła Nagrodą Nobla z fizyki 224 wybitnych naukowców i odkrywców. Do tego znamienitego grona dołączyli w tym roku dwaj badacze: emerytowany profesor Uniwersytetu w Princeton, 91-letni amerykański fizyk John Joseph Hopfield oraz związany z Uniwersytetem w Toronto, 77-letni kanadyjsko-brytyjski informatyk Geoffrey Everest Hinton. Wartą odnotowania ciekawostką jest, że emerytowany profesor John J. Hopfield jest synem pochodzącego z Płocka amerykańskiego fizyka polskiego pochodzenia Johna Josepha Hopfielda i fizyczki Helen Hopfield. We wszystkich materiałach biograficznych ojciec tegorocznego laureata Nagrody Nobla z Fizyki jest przedstawiany jako polski naukowiec.
Na początku lat 80. XX wieku John J. Hopfield rozpoczął pracę nad analizą ludzkiego procesu myślenia i zapamiętywania. W 1982 roku wydał swoją pierwszą pracę z zakresu neurologii pt. „Sieci neuronowe i systemy fizyczne z wschodzącymi zbiorowymi zdolnościami obliczeniowymi”. Pioniersko przedstawił projekt sztucznej inteligencji, którą dzisiaj nazywamy siecią Hopfielda. Jest to przykład sieci ze sprzężeniem zwrotnym (tzw. sieć rekurencyjna), którą sam opisał jako: „rodzaj sztucznej sieci, która może służyć jako pamięć adresowalna treściowo, stworzona z neuronów binarnych, które mogą być włączone lub wyłączone”.
Rodzina zasłużona dla nauki
Z kolei Geoffrey Everest Hinton pochodzi z Wielkiej Brytanii. Urodził się 6 grudnia 1947 roku w Wimbledonie. On także pochodzi z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego ojciec był znanym entomologiem. Jest także prawnukiem wybitnego angielskiego matematyka George’a Boole’a, który w swojej słynnej rozprawie naukowej z 1954 roku rozważał czy arystotelesowskie prawa logiki mogą być przedmiotem rachunków oraz był twórcą teorii algebr Boole’a, czyli działu matematyki łączącego w sobie logikę, teorię porządku i algebrę abstrakcyjną. Geoffrey Everest Hinton jest krewnym Sir George’a Everesta, głównego geodety Indii w czasach panowania królowej Wiktorii, na którego cześć nadano najwyższej górze na naszej planecie nazwę Mount Everest. Na jego cześć rodzice nadali Geoffreyowi drugie imię Everest.