Książka Jesse Xandera „Tolkien, który stworzył Śródziemie” jest godna uwagi dlatego, że podając liczne przykłady kreowania przez pisarza literackiej fikcji pod wpływem życiowych doświadczeń, wprowadza ich w kulisy, które nawet fanom ekranizacji prozy Anglika są mało znane. Xander poszedł zresztą tropem pisarza (1892–1973), który tak pisał o sobie: „Taką powieść spisuje się nie z liści drzew, które dopiero się zobaczy, ani nie wspierając się botaniką czy gleboznawstem, lecz wyrasta ona niczym ziarno w ciemności kompostowej gleby umysłu, ze wszystkiego, co się widziało lub przeczytało, co dawno zostało zapomniane, zeszło w głąb”.
Rodzinne mity
Na wyobraźnię pisarza zwanego w rodzinie Ronaldem mocno wpłynęła historia i codzienność rodziny. Dziadek Suffield ze strony matki wspominał o swoich protoplastach, czyli o grawerach uszlachconych w czasach Wilhelma VI, a więc w XIII w. Wypominając zaś niemiecką przeszłość familii ukochanego swojej córki Mabel, domagał się od zięcia finansowego zabezpieczenia małżeństwa. Arthur, ambitny ojciec pisarza, którego przodkowie, zanim nie zubożeli, produkowali pianina marki Tolkien – teoretycznie nie miał powodów do kompleksów. Rodzinna legenda mówiła, że jego protoplaści nosili nazwisko von Hohenzollern, a jeden z nich otrzymał przydomek Tollkühn, czyli szaleńczo śmiały, zdobywając sztandar sułtana podczas obrony Wiednia przed Turkami w 1525 r.
„Pierścienie władzy", zapowiedziane na pięć sezonów z budżetem miliard dolarów można oglądać w Prime Video. „Władca Pierścieni” i „Hobbit” dostępne są na HBOMax i Player
Mniej podniosła wersja mówiła, że „szaleńczo śmiała” rodzina uciekła na Wyspy Brytyjskie z Saksonii zajętej przez Prusaków. Xander nie przytacza badań Ryszarda Derdzińskiego, który ustalił, iż prapradziadek pisarza, Johann Benjamin Tolkien (1752–1819), urodził się w Gdańsku, a jego rzemieślnicza rodzina rodzina pochodziła z Tołkin na Mazurach.
Aby spełnić życzenie teścia, ojciec pisarza musiał zdecydować się na wyjazd do Afryki, gdzie podjął pracę w banku Wolnego Państwa Oranii, czyli państwa Burów. Gdy stać go było na dom ze służbą, Mabel dołączyła do Arthura i mógł przyjść na świat twórca Śródziemia oraz jego brat. Trudny dla chorującego dziecka klimat sprawił, że matka naciskała na powrót do Anglii, Arthur zaś swoją opieszałość przypłacił życiem. Dopadła go reumatyczna gorączka, śmiertelna w skutkach.