Porcelana pochodzi z czasów najsłynniejszego jej kolekcjonera i założyciela w 1710 roku manufaktury porcelany w Dreźnie, wkrótce przeniesionej do Miśni – Augusta II i jego syna Augusta III.
Eksponowana jest w sali, której efektowna aranżacja przypomina gabinet luster, zwielokrotniających odbicia kunsztownych obiektów, co jeszcze dodaje blasku i splendoru, i sprawia wrażenie, że krążymy po lśniącym labiryncie.
Serwisy Sułkowskiego i Brühla
Można podziwiać tu m.in. elementy dwóch najważniejszych serwisów w historii porcelany europejskiej: Sułkowskiego i Brühla. Pierwszy o barokowych kształtach został wykonany dla królewskiego ministra hrabiego Aleksandra Józefa Sułkowskiego i jego żony. Dekorują go rodowe herby, podtrzymywane przez lwy.
Drugi zwany serwisem łabędzim został zamówiony przez hrabiego Henryka Brühla z okazji jego ślubu. Naczynia zdobią reliefy naśladujące powierzchnię muszli i wodny pejzaż z płynącymi białymi łabędziami. Niektóre z nich oddają te charakterystyczne motywy w rzeźbiarskiej, trójwymiarowej formie, jak np. sosjerka o kształcie łabędzia z figurką putta, Pierwotnie serwis Brühla, składał się z ponad dwóch tysięcy elementów, niestety podczas II wojny 80 proc. z nich uległa zniszczeniu. W zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu znajduje się ich kilkanaście.
Czytaj więcej
Pięć czasowych wystaw wybitnych artystów i nowe stałe ekspozycje, m.in. Galeria Porcelany z cenną kolekcją z królewskich manufaktur zapowiada Zamek Królewski w Warszawie.