Na bezprecedensowy pokaz „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu", powstały we współpracy Krakowa, Drezna i Warszawy, składa się 130 obiektów. Są na nim niemal wszystkie pamiątki związane z dwiema ostatnimi królewskimi koronacjami na Wawelu. Wiele cennych, jak regalia, stroje, dzieła sztuki złotniczej.
Czytaj więcej
Wśród największych dzieł artysty w National Gallery są „Słoneczniki” z Filadelfii, które po raz pierwszy wyjechały z tamtejszego muzeum.
Wystawa „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu": Koronacje Sasów na Wawelu
Sasi starali się uszanować polski koronacyjny rytuał, wprowadzając do niego niewielkie zmiany. Układ wystawy odpowiada siedmiu etapom koronacyjnego ceremoniału: elekcja, wjazd elekta do miasta, pogrzeb poprzednika, pielgrzymka na Skałkę, koronacja w katedrze na Wawelu, uczta na zamku, hołd mieszkańców na Rynku.
Wystawa ma niepowtarzalny klimat, bo główna jej część jest prezentowana w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie odbywały się pokoronacyjne uczty obu Wettynów.
Sala Senatorska o ścianach pokrytych XVIII-wiecznym kurdybanem, zdobionym tłoczonymi wzorami, złoceniami i malowidłami, jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych wawelskich wnętrz. Tu odbywały się także posiedzenia senatu i inne ważne uroczystości państwowe. Sala była świadkiem wesel królewskich – pierwsze Zygmunta I Starego i Bony Sforzy odbyło się tu w 1518 roku. Organizowano w niej bale i widowiska teatralne.