Przez 10 ostatnich lat zorganizowała 141 wystaw i 1217 wydarzeń kulturalnych ora z wiele wydarzeń edukacyjnych. Z tej oferty skorzystało już blisko pół miliona osób.
Inspiracje w architekturze Cricoteki ideami Tadeusza Kantora
Obecna Siedziba Cricoteki to połączenie dwóch budynków – zabytkowej elektrowni i nowoczesnej konstrukcji. Siedziba została otwarta w 2014 roku. Niezwykły obiekt jest dziełem projektantów IQ2 Quality Group Consorcjum, w skład której wchodzili Piotr Nawara i Agnieszka Szultk z nsMoonStudio oraz nieżyjący już Stanisław Deńko z biura „Wizja") . Połączenie nowoczesnej konstrukcji, tworzącej obramowanie dawnej elektrowni, kojarzy się z charakterystycznym dla sztuki Tadeusza Kantora ambalażem. Obie części Cricoteki mają wspólny komunikacyjny „krwioobieg". Nowoczesną zewnętrzną elewację tworzą ściany z kortenu, sprawiające wrażenie spatynowanych, a system przeszkleń daje intrygujące efekty świetlne.
Założyciel Cricoteki – Tadeusz Kantor
W architekturze czytelne są inspiracje koncepcjami artystycznymi Kantora
Projekt nowej bryły nawiązuje do rysunku Tadeusza Kantora „Człowiek ze stołem”. Bryła budynku ma przypominać stół i odwoływać się do kilku ważnych idei Tadeusza Kantora: opakowania, ambalażu, pomników architektury niemożliwej, sztuki konfliktu i „spięcia”, łamania stereotypów i prowadzenia niecodziennych zderzeń form i treści.
Czytaj więcej
Tadeusz Kantor rozsławił Wielopole Skrzyńskie na całym świecie. Miejscowości na Podkarpaciu, w której się urodził, nadał wymiar uniwersalny.