Inauguracja festiwalu nastąpi w sobotę 18 kwietnia w Bemowskim Centrum Kultury Art-Bem. W koncercie, który wzbogacą wizualizacje Anny Drobiec tworzone z fotografii przedwojennej Warszawy, wezmą udział Radosław Polakowski, Bartosz Nazaruk, Piotr Janiec i Paweł Szamburski. Będzie to próba interpretacji międzywojennej żydowskiej muzyki miejskiej z elementami tradycyjnymi oraz filmowo-rewiowymi.
Polsko-amerykańskie trio – Alan Berg (akordeon), Paweł Szamburski (klarnet) i Ksawery Wójciński (kontrabas) – przygotowało z kolei koncert „Modrzycer klan" specjalnie na ten festiwal. Inspiracją stała się muzyka chasydzka tworzona od połowy XIX wieku do dziś przez członków rodziny Taub znanych jako chasydzka dynastia Modrzyc, założona pod koniec XIX wieku przez rabina Israela Tauba. Pierwszym kompozytorem w rodzinie był cadyk z Kazimierza Dolnego nad Wisłą Ezechiel ben Cwi-Hirsz Taub. Koncert odbędzie się w czwartek 23 kwietnia w Synagodze im. Nożyków.
W piątek w klubie Palladium wystąpi Anacronic Electro Orkestra z Tuluzy grająca muzykę określaną jako neoklezmerską. Wzorują się na klarneciście Davidzie Krakauerze, sięgając do tradycyjnej muzyki Żydów Aszkenazyjskich, a także do nowej muzyki: hip-hopu, elektrojazzu, rocka, dubstepu i neurofunku. Atrakcją ich występu będzie gościnny udział amerykańskiej wokalistki i raperki Taron Benson, znanej właśnie z występów z Krakauerem.
W sobotni wieczór, 25 kwietnia, także w klubie Palladium, zagrają dwie formacje: znany z innych festiwali Jorgos Skolias & Oleś oraz Zeev Tene & Cukunft. Skolias śpiewa pieśni greckich Żydów z przełomu XIX i XX wieku, a bracia Olesiowie będą akompaniować mu na kontrabasie i perkusji. Zeev Tene, izraelski buntownik, bard i poeta też przygotował program specjalnie na tegoroczną edycję Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska. Towarzyszyć mu będzie znana z eksperymentów i poszukiwań źródeł muzyki aszkenazyjskiej grupa Cukunft Raphaela Rogińskiego.
Premierowy program przedstawi zespół Małe Instrumenty. Lider Paweł Romańczuk zapowiada muzyczną opowieść o żydowskim Drohobyczu, mieście Bruno Schulza. Inspiracją dla jego kompozycji stały się opowiadania „Sklepy cynamonowe". Małe Instrumenty to zespół zadziwiający inwencją w wykorzystywaniu wszelkich przedmiotów wydających dźwięki, a także mistrzowie improwizacji. Koncert odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich w niedzielę 26 kwietnia o godz. 19.