Uruchomienie wakacji kredytowych wywołało pytanie, czy korzystanie z nich nie obniży tzw. scoringu kredytowego i nie zmniejszy szans na zaciągnięcie kolejnych kredytów. Jak pan ocenia to ryzyko?
Zgodnie z zapewnieniami m.in. prezesa Biura Informacji Kredytowej skorzystanie z wakacji kredytowych nie powinno mieć wpływu na obniżenie scoringu, tak jak się działo przy okazji podobnych rozwiązań w pandemii Covid-19. Istnieje jednak takie ryzyko, ponieważ ostatecznie decyzję podejmują samodzielnie banki. Chociaż minęło kilka dni obowiązywania ustawy, powszechne zainteresowanie kredytobiorców świadczy o tym, że nie biorą oni tego ryzyka pod rozwagę albo że nie mają innego wyjścia. Banki oczywiście starają się zniechęcić kredytobiorców do skorzystania z wakacji kredytowych, sugerując problemy z późniejszym uzyskaniem kolejnych kredytów, jednak popularność tego rozwiązania powoduje, że są to raczej groźby bez pokrycia.
Czytaj więcej
Obowiązujące od kilku dni przepisy dla kredytobiorców mających hipoteki w złotych ciągle rodzą pytania. Na wiele z nich odpowiadamy.
Z czego bierze się ten wniosek?
Scoring polega na tym, że porównuje się profil osoby zainteresowanej kredytem z profilem klienta, który regularnie spłaca kredyt. Jeśli zdecydowana większość kredytobiorców skorzysta z wakacji – a wszystko na to właśnie wskazuje – będzie to nowy „wzorcowy” klient, z którym banki będą porównywać kolejnych klientów. Już zdecydowana grupa kredytobiorców deklaruje, że środki, które normalnie posłużyłyby do spłaty kredytu, przeznaczy na inne, narosłe zaległości. Rozwiązanie to może dać więc chwilowy oddech osobom, które mierzą się z problemem zadłużenia (nie tylko hipotecznego), jeżeli tylko zaoszczędzone pieniądze zostaną rozsądnie spożytkowane.