Rosjanie stracili 15 samolotów w kilkanaście dni

Duża liczba samolotów straconych przez rosyjską armię w ostatnich dniach spowodowała, że aktywność rosyjskiego lotnictwa nad wschodnią Ukrainą zmniejszyła się - zauważa think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną.

Publikacja: 04.03.2024 05:58

Bombowiec taktyczny Su-34

Bombowiec taktyczny Su-34

Foto: Oleg Belyakov, CC BY-SA 3.0 GFDL 1.2, via Wikimedia Commons

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 740

ISW zaznacza, że nie sposób stwierdzić jak długo będzie trwała zmniejszona aktywność rosyjskich myśliwców i bombowców na froncie wschodnim.

Wojna Rosji z Ukrainą: Rosjanie tracą samoloty, aktywność rosyjskiego lotnictwa spada

Think tank cytuje dowódcę Sił Powietrznych Ukrainy, gen. Mykołę Oleszczuka, który 2 marca mówił, że aktywność rosyjskiego lotnictwa nad wschodnią Ukrainą całkowicie ustała ok. 19 czasu lokalnego, po strąceniu przez Ukraińców dwóch bombowców taktycznych Su-34.

Z kolei rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurij Ihnat mówił o zmniejszonej aktywności rosyjskiego lotnicwa 3 marca. Jak dodał Rosjanie nadal nie korzystają z samolotów A-50, „latających radarów”, po zniszczeniu przez Ukraińców samolotu tego typu 23 lutego.

Ukraińcy podają, że od 17 lutego Rosjanie stracili 15 samolotów (głównie bombowców Su-34), co jest liczbą znaczącą, biorąc pod uwagę, że Rosjanie dysponują ok. 300 samolotami Suchoj różnego typu.

ISW przypomina, że w przeszłości wysoki poziom strat rosyjskiego lotnictwa nad Ukrainą prowadził do ograniczenia aktywności rosyjskich samolotów bojowych w rejonie frontu na dłuższy czas.

Rosjanie godzą się ze stratami samolotów, ponieważ chcą przesuwać front na Ukrainie?

Think tank zaznacza jednocześnie, że w ostatnich tygodniach Rosjanie zdawali się akceptować wyższy poziom strat, jeśli chodzi o samoloty, chcąc zapewnić wsparcie z powietrza trwającej na wschodzie rosyjskiej ofensywie, a rosyjskie dowództwo może w przyszłości decydować się na podobne ryzyko, godząc się ze stratami z samolotów, by uzyskać taktyczne zdobycze na froncie.

17 lutego Rosjanie zajęli Awdijiwkę - i był to największy sukces rosyjskiej armii na Ukrainie od maja 2023 roku i zajęcia Bachmutu. W kolejnych tygodniach Rosjanie przesunęli front kilka kilometrów od centrum Awdijiwki, zdobywając kilka wsi w jej pobliżu.

Rosyjska armia ma też gromadzić wojska w rejonie Kupiańska, przygotowując się do ofensywy na to miasto, które było już kontrolowane przez Rosjan w pierwszej fazie wojny, ale Ukraińcy odbili je w czasie kontrofensywy przeprowadzonej jesienią 2022 roku.

ISW zaznacza, że nie sposób stwierdzić jak długo będzie trwała zmniejszona aktywność rosyjskich myśliwców i bombowców na froncie wschodnim.

Wojna Rosji z Ukrainą: Rosjanie tracą samoloty, aktywność rosyjskiego lotnictwa spada

Pozostało 90% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany