Turcja nie wyklucza ataków na cele w Iraku i Syrii

Turcja może przeprowadzić więcej (wojskowych) operacji transgranicznych w dwóch sąsiadujących z nią krajach, jeśli będzie to wymagane po śmierci dziewięciu tureckich żołnierzy w północnym Iraku w ubiegłym tygodniu - powiedział przedstawiciel resortu obrony Turcji.

Publikacja: 18.01.2024 12:28

Skutki ataki tureckich dronów na północną Syrię

Skutki ataki tureckich dronów na północną Syrię

Foto: AFP

arb

Ze słów przedstawiciela tureckiego Ministerstwa Obrony wynika, że Ankara nie wyklucza działań z udziałem wojsk lądowych w Syrii i Iraku.

Turcy mszczą się za śmierć dziewięciu żołnierzy w północnym Iraku

W starciach z bojownikami uznawanej za organizację terrorystyczną przez Turcję, ale też USA i UE, Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) zginęło dziewięciu tureckich żołnierzy, co pociągnęło za sobą tureckie ataki powietrzne i inne operacje wojskowe w północnym Iraku i północnej Syrii.

Czytaj więcej

Turcja zaatakowała co najmniej 40 celów w Syrii, w tym elektrownie

- Zgodnie z prawem międzynarodowym i prawem do samoobrony, Turcja ma wszelkie uprawnienia do prowadzenia operacji mających zapewnić bezpieczeństwo jej granic. Tureckie Siły Zbrojne robią i będą robić wszystko, co jest niezbędne w miejscach i czasie, gdy będzie to wymagane — powiedział przedstawiciel tureckiego resortu obrony.

Tureccy żołnierze zginęli w rejonie rzeki Zap w północnym Iraku, podczas ataku PKK na posterunek tureckich sił zbrojnych — podał turecki resort obrony.

W naszej walce z terroryzmem Syria i Irak są nieodłączne. Syria jest głównym zasobem ludzi dla organizacji terrorystycznej, jest częsty transfer (ludzi) między Syrią a Irakiem

Przedstawiciel tureckiego Ministerstwa Obrony

Turcja od 2019 roku prowadzi ataki na cele w północnym Iraku w ramach operacji „Szpon”. Działania tureckiej armii w północnym Iraku obejmują działania wojsk lądowych. Ich celem ma być zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa tureckiej granicy z Irakiem. 

12 stycznia członkowie PKK przeprowadzili jednoczesny atak na kilka tureckich baz w północnym Iraku. Turcy mieli odeprzeć wszystkie te ataki — twierdzi strona turecka.

Turcy walczą z Kurdami nie tylko w Iraku, ale też w Syrii

Partia Pracujących Kurdystanu to organizacja, która w 1984 roku rozpoczęła rebelię przeciwko władzom Turcji, której celem było utworzenie niepodległego Kurdystanu. W wyniku rebelii zginęło 40 tys. osób.

Walki toczyły się przede wszystkim w słabo zurbanizowanych częściach południowo-wschodniej Turcji, a obecnie przeniosły się w górzyste rejony irackiego Kurdystanu, gdzie znajdują się bazy PKK.

- W naszej walce z terroryzmem Syria i Irak są nieodłączne. Syria jest głównym zasobem ludzi dla organizacji terrorystycznej, jest częsty transfer (ludzi) między Syrią a Irakiem — powiedział przedstawiciel ministerstwa obrony Turcji.

Turecka armia prowadziła w ostatnich latach operacje lądowe w północnej Syrii, gdzie walczyła z amerykańskimi sojusznikami w walce z Państwem Islamskim, Kurdami z Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG). Turcy uważają YPG za zbrojne ramię PKK.

- Turcja może prowadzić transgraniczne operacje w Iraku i Syrii, może też poszerzyć strefę działań operacyjnych, jeśli będzie potrzebować - podsumował przedstawiciel resortu obrony Turcji.

Ze słów przedstawiciela tureckiego Ministerstwa Obrony wynika, że Ankara nie wyklucza działań z udziałem wojsk lądowych w Syrii i Iraku.

Turcy mszczą się za śmierć dziewięciu żołnierzy w północnym Iraku

Pozostało 93% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1004
Konflikty zbrojne
Nadzwyczajne rozmowy Ukraina - NATO po ataku nową rosyjską rakietą
Konflikty zbrojne
Źródło w Sztabie Generalnym Ukrainy: Straciliśmy 40 proc. ziemi, którą kontrolowaliśmy w obwodzie kurskim
Konflikty zbrojne
Arsenał nuklearny Putina. Jak groźna jest taktyczna broń atomowa?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Konflikty zbrojne
Szwajcaria wstrzymuje eksport amunicji do Polski. „Jest ryzyko, że trafi na Ukrainę”