Pożar w okupowanym Sewastopolu po ataku rakietowym. Dwa okręty uszkodzone. W porcie stała fregata

Władze okupacyjne Sewastopola informują, że ok. 2 w nocy czasu moskiewskiego miasto było celem ataku rakietowego. Na terenie stoczni w Sewastopolu doszło do pożaru. Uszkodzone miały zostać dwa okręty, które były naprawiane w stoczni.

Aktualizacja: 13.09.2023 09:37 Publikacja: 13.09.2023 04:58

W nocy z 12 na 13 września doszło do ataku rakietowego na Sewastopol

W nocy z 12 na 13 września doszło do ataku rakietowego na Sewastopol

Foto: Telegram

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 567

Michaił Razwożajew, szef okupacyjnych władz Sewastopola, miasta, w którym znajduje się dowództwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej poinformował, że w nocy doszło do ataku rakietowego na miasto.

Atak rakietowy na Sewastopol: Pożar w rejonie Zatoki Południowej

W Sewastopolu aktywna była obrona przeciwlotnicza - wynika z wpisu Razwożajewa w serwisie Telegram.

Z wpisu wynika też, że do ataku doszło ok. godziny 2:10 czasu moskiewskiego. Razwożajew pisze, że w wyniku ataku w mieście wybuchł pożar, który objął "niecywilny obiekt".

Do pożaru miało dojść w rejonie Zatoki Południowej.

Z kolejnego wpisu Razwożajewa wynika, że do pożaru doszło na terenie stoczni w Sewastopolu. W wyniku ataku ranne zostały 24 osoby. "Nie ma zagrożenia dla cywilnych obiektów w mieście" - podkreślił szef okupacyjnych władz.

W Stoczni Sewastopolskiej budowane i naprawiane są okręty dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - zauważa Reuters.

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że ukraińska armia przeprowadziła atak z użyciem dziesięciu pocisków manewrujących na stocznię w Sewastopolu. Ukraińcy - jak podaje resort obrony Rosji - do ataku na Sewastopol użyli też dronów morskich, które miały atakować okręty floty.

Siedem pocisków manewrujących, jak twierdzą Rosjanie, zostało strąconych, a łódź patrolowa Wasilij Bykow miała zniszczyć drony morskie. Ministerstwo Obrony Rosji podaje też, że dwa okręty, naprawiane w stoczni, zostały uszkodzone.

Tymczasem kanał "Krymskij Wieter" podaje, że dzień przed atakiem w porcie w Sewastopolu stały m.in. fregata Admirał Makarow, korweta Bujan-M, okręt desantowy Typu-775 ("Ropucha"), a w suchym doku jeszcze jeden okręt desantowy Typu 775 i okręt podwodny typu 877.

Fregata Admirał Makarow to okręt flagowy Floty Czarnomorskiej - został nim po zatopieniu przez Ukraińców krążownika "Moskwa">

Na lokalnych kanałach w serwisie Telegram pojawiają się informacje o "kilku eksplozjach" w Sewastopolu.

Jak pisze agencja Ukrinform doniesienia mówią o co najmniej siedmiu potężnych eksplozjach w mieście.

W niektórych częściach rejonu nachimowskiego zakłócone jest działanie środków łączności - wynika z wpisów w mediach społecznościowych.

Jeśli Sewastopol został zaatakowany przy użyciu rakiet przez siły ukraińskie, wykorzystano do tego ataku prawdopodobnie brytyjskie pociski powietrze-ziemia Storm Shadow lub francuską wersję tych pocisków, SCALP-EG. Pociski te mają zasięg ok. 250 km.

Ok. 1:46 czasu moskiewskiego pojawiła się też sytuacja o wstrzymaniu ruchu na Moście Krymskim.

Z kolei rosyjska obrona powietrzna miała strącić ukraińskiego drona nad rejonem koniakowskim w obwodzie twerskim. Kanał SHOT pisze, że celem ataku były lokalne zakłady chemiczne, a dron miał zostać strącony ok. piątej rano. Szczątki drona spadły na teren zakładu. Zaatakowany zakład działa na rzecz rosyjskiego przemysłu lotniczego i kosmicznego.

Noc z 12 na 13 września: Atak rosyjskich dronów-kamikadze na cele w obwodzie odeskim

Tymczasem strona ukraińska informuje o nocnym ataku powietrznym Rosji na cele w rejonie izmailskim obwodu odeskiego, gdzie znajduje się m.in. położony nad Dunajem port Izmaił, odgrywający ważną rolę w spławianiu ukraińskiego zboża i żywności do Rumunii.

Czytaj więcej

Brytyjskie samoloty chronią statki z ukraińskim zbożem przed atakami Rosjan

Gubernator obwodu odeskiego, Ołeh Kiper, kilka grup dronów-kamikadze atakowało w nocy cele w rejonie izmailskim w obwodzie odeskim. Z wpisu Kipera wynika, że niektóre drony trafiły w cele uszkadzając infrastrukturę portową i inne obiekty cywilne. Pierwotnie podano, że w wyniku ataku rannych zostało sześciu cywilów. Później Kiper napisał, że rannych zostało siedmiu cywilów, a dwóch jest w stanie ciężkim. Sześć osób zostało rannych w mieście Remi, jedna - w Izmaile.

Dowództwo Operacyjne "Południe" podało, że w nocy, nad obwodem odeskim, strącono 32 drony-kamikadze.

Rosjanie atakują cele w rejonie izmaiłskim od czasu odstąpienia 17 lipca od umowy zbożowej, która otwierała szlak przez Morze Czarne dla ukraińskiego zboża i żywności.

Michaił Razwożajew, szef okupacyjnych władz Sewastopola, miasta, w którym znajduje się dowództwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej poinformował, że w nocy doszło do ataku rakietowego na miasto.

Atak rakietowy na Sewastopol: Pożar w rejonie Zatoki Południowej

Pozostało 95% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany