Ukraińcy o nocnym ataku na Odessę: Rosja chce uniemożliwić eksport zboża

"Rosja celowo uderzyła w terminale zbożowe i infrastrukturę portową w Odessie w czasie ostatniej fali uderzeń powietrznych" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

Publikacja: 19.07.2023 12:02

Zniszczenia wywołane ostrzałem Odessy

Zniszczenia wywołane ostrzałem Odessy

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 511

Do ataków na Odessę doszło w nocy z 17 na 18 lipca oraz w nocy z 18 na 19 lipca.

Zmasowany atak Rosji na Ukrainę w nocy z 18 na 19 lipca

W czasie ataku na Ukrainę w nocy z 18 na 19 lipca. Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało rano, że w czasie nocnego ataku powietrznego na cele na Ukrainie Rosjanie wystrzelili 16 pocisków Kalibr z okrętów na Morzu Czarnym, osiem pocisków Ch-22 z bombowców Tu-22M3 znad Morza Czarnego; sześć pocisków Onyx z zestawów rakietowych Bastion na Krymie i pocisk Ch-59 wystrzelony przez myśliwiec Su-35 znad Morza Czarnego. Ponadto Rosjanie użyli do ataków 32 drony-kamikadze Shahed. Ukraińcy strącili 13 pocisków Kalibr, jeden pocisk Ch-59, 23 drony-kamikadze. Pociski Ch-22 i Onyx miały być wymierzone w obiekty infrastruktury w obwodzie odeskim.

Zdaniem Mychajło Podolaka atak na port w Odessie odwzorowuje "nastawienie Rosji wobec bezpieczeństwa żywnościowego" świata.

"Głównym celem jest niszczenie możliwości dostaw ukraińskiego zboża" - napisał Podolak po ataku na port w Odessie w nocy z 18 na 19 lipca.

17 lipca Rosja wycofała się z tzw. porozumienia zbożowego - umowy zawartej 22 lipca 2022 roku między ONZ, Rosją, Ukrainą i Turcją, której celem było odblokowanie szlaku przez Morze Czarne dla ukraińskiego zboża i żywności. Moskwa nie przedłużyła porozumienia zarzucając stronom umowy, że nie realizują jej części dotyczącej Rosji (chodziło o ułatwienie eksportu rosyjskiej żywności i nawozów).

Czytaj więcej

Nocny atak Rosji na Kijów i Odessę. Walki o wieś w obwodzie donieckim

Porozumienie zbożowe miało na celu ochronę świata przed kryzysem żywnościowym - przed wojną Rosja i Ukraina były głównymi dostawcami taniej żywności dla państw Afryki i Bliskiego Wschodu. 

Podolak pisząc o ataku na Odessę podkreślił, że były to uderzenia na cywilną infrastrukturę i cywilów. "Uderzenia w światowy program żywnościowy..." - napisał.

"Teraz pytanie brzmi: Czy pan (Antonio) Guterres będzie wygłaszał oświadczenia o 'niedopuszczalności uderzeń w cywilną infrastrukturę?'. Czy ONZ zwoła nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa w związku z celowym aktem terroryzmu, którego dopuściła się Federacja Rosyjska przeciw światowemu programowi żywnościowemu? I co zamierzamy zrobić z prawem międzynarodowym?" - pytał Podolak.

Szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego: Rosja potrzebuje głodu

Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, wezwał do zaostrzenia sankcji wobec Moskwy i dostarczenia większej pomocy wojskowej Ukrainie.

"Rosyjski terror wobec Odessy dowodzi jeszcze raz, że potrzebują głodu i problemów krajów globalnego południa. Chcą stworzyć kryzys uchodźczy na Zachodzie" - napisał Jermak w serwisie Telegram.

"Wszystko jest robione, by osłabić sojuszników i mieszać się politycznie w wewnętrzne sprawy tych krajów" - dodał.

Do ataków na Odessę doszło w nocy z 17 na 18 lipca oraz w nocy z 18 na 19 lipca.

Zmasowany atak Rosji na Ukrainę w nocy z 18 na 19 lipca

Pozostało 95% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany