Rosja zaatakowała Kijów w Dzień Dziecka. Wśród ofiar dziecko

W nocy z 31 maja na 1 czerwca Rosja przeprowadziła kolejny atak powietrzny na Kijów. Tylko w maju stolica Ukrainy była atakowana przez Rosję 17 razy.

Aktualizacja: 01.06.2023 12:20 Publikacja: 01.06.2023 05:28

Kijów został zaatakowany z powietrza w nocy z 31 maja na 1 czerwca

Kijów został zaatakowany z powietrza w nocy z 31 maja na 1 czerwca

Foto: Telegram

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463

"Pierwszy dzień lata. Dzień dziecka. A Raszyści przeprowadzili kolejny atak na stolicę i znów zabijają" - oświadczył szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej, Serhij Popko.

Atak na Kijów za 17 mln dolarów

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa podaje, że tym razem Kijów został ostrzelany pociskami ziemia-ziemia. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy sprecyzował, że w kierunku Kijowa wystrzelono 10 rakiet Iskander - wszystkie miały zostać strącone.

Do ataku na Kijów Rosjanie mieli wykorzystać siedem pocisków Iskander-M i trzech Iskander-K. Ukraińskie Wojskowe Centrum Medialne podaje, że jeden pocisk Iskander-M kosztuje 2 mln dolarów, a jeden Iskander-K - do miliona dolarów. W związku z tym atak miał kosztować "do 17 mln dolarów". "

Mimo strącenia rakiet w Kijowie nie udało się uniknąć zniszczeń i ofiar spowodowanych przez spadające szczątki rakiet.

Atak na Kijów z 1 czerwca: 9-latka wśród ofiar śmiertelnych

W ataku zginęły trzy osoby, w tym dwoje dzieci w wieku 5-6 i 12-13 lat - podała rano Kijowska Miejska Administracja Wojskowa w serwisie Telegram.

Tymczasem MSW Ukrainy poinformowało, że "zginęły trzy osoby, w tym dziecko". Rannych, według tego komunikatu, miało zostać 12 osób, w tym dziecko. Dziewięć osób hospitalizowano, pięcioro otrzymało pomoc na miejscu. Z kolei ukraińska policja podała, że w wyniku ataku na Kijów zginęła 9-latka, jest 34-letnia matka oraz 32-letnia kobieta. 12 osób zostało rannych - i to jest ostateczny bilans ofiar ataku.

Ofiary śmiertelne są następstwem upadku szczątków strąconej rakiety na poliklinikę i stojący obok niej budynek w rejonie desniańskim. W rejonie tym dziewięć osób zostało rannych - siedem musiało zostać hospitalizowanych.

Jak się okazało w poliklinice, na którą spadły szczątki rakiety, nie było dostępu do schronu - mer Kijowa, Witalij Kliczko poinformował, że służby miejskie będą ustalać, dlaczego schron był zamknięty.

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa informuje też o szczątkach rakiet, które uszkodziły dwa budynki szkół oraz komisariat policji.

Ataki powietrzne na ukraińską stolicę mają być wymierzone m.in. w zestawy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej broniące Kijowa

W jednym z przedszkoli w Kijowie fala uderzeniowa wybiła szyby w oknach.

W rejonie dnieprzańskim ranne zostały trzy osoby, z których dwie zostały hospitalizowane.

W rejonie tym uszkodzony został budynek administracji, a także spłonęło kilka samochodów. Szczątki rakiet spadały na podwórza domów, drogi i tereny zielone.

W rejonie darnyckim uszkodzony został budynek mieszkalny (fala uderzeniowa wybiła szyby w oknach).

Ponadto szczątki rakiety uszkodziły rurociąg z gorącą wodą.

W maju ataki powietrzne Rosji na Kijów znacznie przybrały na intensywności - w ciągu miesiąca Rosja przeprowadziła 17 takich ataków (ten w nocy z 31 maja na 1 czerwca był osiemnastym, pierwszym w czerwcu), do których wykorzystywane są pociski manewrujące, drony-kamikadze i pociski balistyczne.

W czasie ataków, które mają być wymierzone m.in. w zestawy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej broniące Kijowa (m.in. wyrzutnie Patriot), większość celów powietrznych jest strącanych, jednak spadające szczątki rakiet i dronów doprowadzają do zniszczeń w ukraińskiej stolicy.

a

"Pierwszy dzień lata. Dzień dziecka. A Raszyści przeprowadzili kolejny atak na stolicę i znów zabijają" - oświadczył szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej, Serhij Popko.

Atak na Kijów za 17 mln dolarów

Pozostało 94% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany