Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy, tworzony przez polskie muzea, przekazał właśnie ponad 20 ton materiałów do konstrukcji skrzyń dla ukraińskich muzeów. Kilkaset gaśnic przekazanych zostało też dla ratowania drewnianych zabytków.
Od wybuchu wojny Polskie władze wspierają Ukrainę w ochronie dóbr kultury i zabytków. W Narodowym Instytucie Dziedzictwa zorganizowane zostało Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie. Jego głównym zadaniem jest koordynowanie pomocy, która trafia do muzeów, bibliotek, archiwów, teatrów i innych instytucji kultury. Jak podaje NID, Centrum pomaga już ponad 100 ukraińskim instytucjom kultury. Dotychczas do Ukrainy zostało wysłanych kilkadziesiąt transportów z materiałami do zabezpieczenia zabytków i muzealiów. Kolejnych 50 transportów jest w przygotowaniu.
Czytaj więcej
Władze Ukrainy przekonują, że powinny otrzymać więcej wyrzutni HIMARS. Amerykanie chcą zobaczyć, jak Ukraińcy używają i wdrażają poszczególne systemy do swojego arsenału, zanim wyślą bardziej zaawansowaną broń, nawet jeśli potencjalne opóźnienia kosztują ludzkie życie.
– Oprócz materiałowego wsparcia dla kultury w Ukrainie już dzisiaj pracować powinniśmy nad mechanizmem pomocy w zakresie odbudowy. W dużej mierze zasady i zakres tych działań zostały określone w oficjalnym dokumencie UNESCO w 2018 r. – Rekomendacji Warszawskiej w sprawie odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kulturowego – uważa dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa dr hab. Katarzyna Zalasińska.
Z danych tej instytucji wynika, że potwierdzone zostały co najmniej 423 przypadki niszczenia materialnego dziedzictwa kulturowego na terenie Ukrainy. Od wybuchu wojny zniszczono kilkanaście muzeów i archiwów. Między innymi w Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie czernihowskim spłonęło 12 000 dokumentów dotyczących represji stalinowskich wobec narodu ukraińskiego. Prowadzone statystyki nie uwzględniają jednak zniszczeń stanowisk archeologicznych i grabieży kolekcji sztuki, także prywatnych.