Rubel wśród trzech najgorszych walut rynków wschodzących. Stracił najwięcej od dekady

W mijającym roku rozpętana przez Kreml wojna wywołała największy od dekady spadek kursu rubla do dolara. Amerykańska waluta, od której Kreml się odżegnuje, podrożała w Rosji o 30 proc. Gorzej poradziły sobie w 2023 roku tylko dwie waluty rozwijających się gospodarek.

Publikacja: 30.12.2023 16:53

Rubel wśród trzech najgorszych walut  rynków wschodzących. Stracił najwięcej od dekady

Foto: Bloomberg

Według danych moskiewskiej giełdy w 2023 roku dolar umocnił się w stosunku do rubla o 29,27 proc., W 2014 roku, kiedy to Rosja zajęła ukraiński Krym, za czym poszły pierwsze zachodnie sankcje, dolar podrożał w Rosji o ponad 70 proc. z 32,8 do 56 rubli.

O wojnie w Rosji się nie mówi

Rosyjscy analitycy rynkowi jak ognia unikają wymieniania rozpętanej przez Krem wojny i jej konsekwencji dla rosyjskiej gospodarki, jako głównej przyczyny spadku wartości rubla, późną reakcję Banku Rosji na brak dewiz w kraju. Wymuszona w końcu przez brak walut na rosyjskim rynku (a co za tym idzie gwałtownym ich drożeniem na giełdzie) decyzja Banku Rosji o obowiązkowej dla rosyjskich eksporterów odsprzedaży zysków w walutach obcych na krajowym rynku wsparły rosyjską walutę pod koniec roku.

Wiktor Tuniej szef korporacyjnej analityki biznesowej w banku „Dom.RF”, w wypowiedzi dla gazety RBK przypomina, że dla walut światowych rok 2023 był rokiem względnej stabilności kursu walutowego.

- Oprócz rubla mocno ujemną dynamikę zaobserwowano tylko w dwóch walutach dużych krajów rozwijających się - lirze tureckiej (minus 60 proc. w stosunku do dolara) i peso argentyńskim ( minus 350 proc.) - wylicza.

Aleksandr Isakow główny ekonomista Bloomberg Economics dla Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej dodaje, że indeks walut rynków wschodzących względem dolara w 2023 r. pozostał praktycznie niezmieniony. „To sugeruje, że ogólne czynniki gospodarcze zewnętrzne odegrały minimalną rolę w dynamice kursu rubla” – podsumowuje.

Zewnętrze szoki charakterystyczne dla Rosji

Do głównych czynników negatywnych dla rubla Isakow, oprócz odpływu kapitału, wymienia także niski poziom kursu rubla w pierwszej połowie roku oraz szybki wzrost kredytów i wydatków rządowych (wojna-red). Czynniki te przyspieszyły popyt krajowy, w tym popyt na import.

„Na drugim miejscu znalazły się czynniki związane z szokami zewnętrznymi charakterystycznymi dla Rosji - (tak się teraz w Rosji mówi o wpływie sankcji na gospodarkę -red). Są to: wzrost rabatu na ropę Urals na początku roku, utrata dochodów z eksportu gazu i częściowe wyjście płatności eksportowych poza obręb rosyjskiego systemu finansowego (przejście na rozliczenia w juanach, rupiach czy dirhamach ZEA -red) – wylicza ekspert.

Analityczka Digit Broker Natalia Pyryjewa wiąże osłabienie rubla z pogorszeniem bilansu handlowego Rosji w związku z odpływem twardej waluty (dolarów, euro – red) z kraju. „Było to spowodowane zarówno przejściem handlu zagranicznego na rozliczenia w walucie krajowej i walutach zaprzyjaźnionych krajów, jak i kompresją przepływów eksportowych ze względu na czynniki geopolityczne (wojna -red)” – wyjaśnia.

Więcej juana mniej dolara i euro

Na koniec października 2023 r. (najnowsze dane bieżące) udział chińskiego juana w transakcjach rosyjskiego handlu zagranicznego wyniósł 33 proc., a w imporcie 37 proc. Udział rubla w eksporcie w tym samym okresie sprawozdawczym wyniósł 40,5 proc., w imporcie - 30,1 proc.. Dla porównania: na koniec 2022 roku udział „nieprzyjaznych” walut (dolarów i euro) w płatnościach eksportowych wyniósł 48 proc., ruble i juany stanowiły odpowiednio 34 i 16 proc., a pozostałych walut zaprzyjaźnionych krajów 2 proc.

Polina Chwojnickaja szefowa działu strategii inwestycyjnej i analityki Expobankuz za główne przyczyny osłabienia rubla uważa zmniejszenie nadwyżki na rachunku obrotów bieżących i przywrócenie przepływów importowych

- Dodatnie saldo rachunku bieżącego za styczeń-listopad 2023 r. wyniosło 50,5 mld dolarów w porównaniu do 223 mld dolarów w tym samym okresie w 2022 r. W związku z tym wpływy walutowe były mniejsze, a wzrost popytu na nie w celu opłacenia kontraktów importowych wzrósł, co doprowadziło do stopniowego wzrostu kursu dolara – wyjaśnia ekspert.

Według danych moskiewskiej giełdy w 2023 roku dolar umocnił się w stosunku do rubla o 29,27 proc., W 2014 roku, kiedy to Rosja zajęła ukraiński Krym, za czym poszły pierwsze zachodnie sankcje, dolar podrożał w Rosji o ponad 70 proc. z 32,8 do 56 rubli.

O wojnie w Rosji się nie mówi

Pozostało 92% artykułu
Gospodarka
Największy kryzys wizerunkowy w historii MFW. Jednak będzie powrót do Rosji
Gospodarka
Odbudowa po powodzi uderzy w inne inwestycje?
Gospodarka
Polska właśnie dostała lek na kaca po stracie fabryki Intela
Gospodarka
Viktor Orban „przejechał” się na elektrykach. Gospodarka już cierpi
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Gospodarka
MFW odwołuje misję do Rosji. To nie były „problemy techniczne”