Gazprom tonie razem z gazociągiem Nord Stream

Po oświadczeniu szefa rosyjskiego wywiadu o możliwym zaangażowaniu Zachodu w uszkodzenie Nord Stream, inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje Gazpromu. W ciągu godziny koncern stracił na wartości blisko 17 procent.

Publikacja: 30.09.2022 11:24

Gazprom tonie razem z gazociągiem Nord Stream

Foto: Bloomberg

W piątek rano na moskiewskiej giełdzie akcje Gazpromu potaniały o 16,4 proc., a indeks giełdowy spadł o 0,21 proc. w stosunku od czwartkowego zamknięcia, osiągając 1949,6 punktu.

Pozostali najwięksi spadkowicze:

FosAgro — największy w Europie producent nawozów fosforowych objętego sankcjami oligarchy Guriewa (-9,2 proc.),

AFK Sistiema (należy do oligarchy Wekselberga objętego sankcjami)— (-2,82 proc.),

Polyus Gold (największy producent złota Rosji kontrolowany przez objętego sankcjami oligarchę Kerimowa)— (-2,52 proc.),

Diecki Mir (największa w Rosji sieć sklepów dla dzieci) — (-2,51 proc.).

Wcześniej szef Służby Wywiadu Zagranicznego Naryszkin powiedział, że agencja posiada materiały wskazujące na udział Zachodu w uszkodzeniach gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Rosja i Zachód nazywają to, co się stało, dywersją. Politycy i eksperci europejscy twierdzą, że to Rosja wysadziła własny gazociąg.

Czytaj więcej

Moskwa: giełda ruszy w poniedziałek, ale bez handlu akcjami

Aby zatrzymać spadek wartości rynkowej i wyprzedaży na giełdzie, Gazprom wydał specjalny komunikat o wyjątkowej wypłacie tzw. zaliczki na poczet dywidendy. Komunikat zmienił sytuację na giełdzie, ale na krótko. Ponad połowa zaliczki, czyli ok 11 mld dol. trafi do skarbu państwa, a stamtąd na finansowanie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Walne Zgromadzenie Gazpromu zatwierdziło wypłatę zaliczki na poczet dywidendy za I półrocze 2022 roku. Kwota dywidendy wyniesie 51,03 rubli. na akcję. Łącznie na wypłatę Gazprom przeznacza połowa zysku netto w wysokości 1,208 biliona rubli (21 mld dol.). To rekord na rynku rosyjskim. Spółka po raz pierwszy w swojej historii wypłaca zaliczkę na poczet dywidendy.

Osoby uprawnione do dywidendy, spółka określi 11 października. Dywidendy zostaną wypłacone do 24 października posiadaczom nominalnym i profesjonalnym uczestnikom rynku. Inne osoby wpisane do rejestru akcjonariuszy otrzymają pieniądze do 15 listopada.

Gazprom wypłaca zaliczkę na polecenie rosyjskiego reżimu. 30 sierpnia rada dyrektorów Gazpromu zaleciła wypłatę pierwszej w historii spółki rekordowej zaliczki na poczet dywidendy za pierwsze półrocze w wysokości 1,2 bln rubli.

Po ukazaniu się komunikatu w piątek w południe, akcje Gazpromu, które na otwarciu giełdy potaniały o 16,4 proc., zareagowały wzrostem o 5,41 proc., ale szybko przeszły znów do spadku, wynika z danych handlowych.

Struktura własnościowa Gazprom jest niejasna. Główny akcjonariusz to skarb państwa (poprzez trzy swoje spółki), który ma 50,23 proc. akcji; 16,16 proc. należy do amerykańskich banków w formie tzw. American Depositary Receipt -ADR). Do kogo należy pozostałe 33,61 proc.? Jedyna informacja, że posiadają je „inne zarejestrowane osoby”. Nie wiadomo, jaki procent akcji Gazpromu jest w obrocie giełdowym.

W piątek rano na moskiewskiej giełdzie akcje Gazpromu potaniały o 16,4 proc., a indeks giełdowy spadł o 0,21 proc. w stosunku od czwartkowego zamknięcia, osiągając 1949,6 punktu.

Pozostali najwięksi spadkowicze:

Pozostało 93% artykułu
Giełda
WIG20 na „zero”, ale są powody do zadowolenia
Giełda
Inwestorzy sądzą, że Donald Trump będzie lepszy dla rynku akcji
Giełda
WIG20 znów wychodzi nad 2300 pkt
Giełda
Powódź schłodziła nastroje na giełdzie w Warszawie
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Giełda
Krytyczne dni spółki Trumpa. Donald Trump: ja akcji nie sprzedam