Szwajcaria wypędza rosyjski kapitał. Pieniądze migrują w jednym kierunku

Bank szwajcarskie będące przez ostatnie 30 lat bezpiecznym schowkiem dla pieniędzy bogatych Rosjan, zamykają ich konta. Rosjanie szukają więc banków w przyjaznych dla Kremla krajach jak ZEA.

Publikacja: 12.10.2023 13:00

Rosjanie szukają banków w przyjaznych dla Kremla krajach jak ZEA

Rosjanie szukają banków w przyjaznych dla Kremla krajach jak ZEA

Foto: Bloomberg

Szwajcaria od dziesięcioleci jest symbolem stabilności finansowej i ochrony prywatności także dla rosyjskiego kapitału. Rosyjska agresja na Ukrainę, a za nią zbrodnie na ludności cywilnej, zniszczenia i grabieże doprowadziły do ​​​​pozbywania się także przez szwajcarskie banki klientów z Rosji.

Zabierzcie szybko swoje pieniądze

Jak pisze gazeta RBK, „w tej chwili powszechną praktykę odmawiania usług klientom rosyjskim można zaobserwować wśród największych szwajcarskich banków z pierwszej trójki, ale będzie ona stopniowo schodzić do niższych poziomów”.

Czytaj więcej

Szwajcaria zamroziła więcej rosyjskich aktywów, niż oficjalnie podawano

Klienci i reprezentujące ich firmy zaczęły otrzymywać od szwajcarskich banków pisma z informacjami o zamknięcie kont w bardzo krótkim czasie i bez wyjaśnienia przyczyny. Doradcy private bankingu, którzy dotąd „dopieszczali” bogatych Rosjan, nagle przestali odbierać telefony i odpisywać na maile. Wszystko to sprawia, że ​​Rosjanie w pośpiechu szukają banków, dokąd mogą przenieść swoje aktywa. Wiele z nich jest już dla klientów niedostępnych, bowiem szwajcarskie banki zablokowały je, podporządkowując się sankcjom Unii.

W sierpniu wielkość prywatnych rosyjskich aktywów zablokowanych w Szwajcarii sięgnęła równowartości 8,6 miliarda dolarów, poinformował Fabian Maienfisch ze Szwajcarskiego Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych. Stale pojawiają się nowe aktywa, które podlegają zamrożeniu np. zapobiegawczo, w tym samym czasie odmrażane są inne aktywa. „Dzieje się tak, ponieważ z naszych wyjaśnień wynika, że ​​nie należy blokować środków” – stwierdził Maienfisch.

Czytaj więcej

Kreml traci dostęp do szwajcarskich banków

Kapitał płynie do Dubaju

„Przyjazne” rosyjskiemu reżimowi kraje stają się więc nowymi centrami finansowymi dla rosyjskich inwestorów. Dziś wśród rosyjskich klientów najpopularniejszy jest Dubaj: wybierany przez największą liczbę osób, które przenoszą swój kapitał z unijnego obszaru.

Stosunki pomiędzy Rosją a ZEA są bardzo dobre. Arabowie wspierają rosyjski reżim i jego wojnę. Rosyjscy bogacze masowo uciekli do Dubaju po agresji Kremla na Ukrainę. Obecnie są największymi klientami na tamtejszym rynku nieruchomości; nie spotykają się z żadnym ostracyzmem jak w krajach zachodnich; nie mają ograniczonych praw, jak to ma obecnie miejsce w tradycyjnych dotąd dla Rosjan jurysdykcjach lokowania kapitału. Co więcej, lokalne arabskie banki tworzą warunki do przyciągnięcia zamożnych Rosjan.

Także kilka rosyjskich banków, pod naciskiem władz otworzyło depozyty w dirhamach (waluta ZEA). Dirham jest powiązany z dolarem, co pozwala zachęcić klientów do przejścia z uznanych przez reżim za „wrogie” walut, na waluty „przyjaznych krajów”, pozbywając się ryzyka związanego z sankcjami.

Czytaj więcej

Rosyjskie pieniądze będą pracować dla Ukrainy. Belgia znalazła sposób

Ponadto część operacji eksportowo-importowych firm z krajów trzecich również zaczyna być realizowana w walucie ZEA. Nawet indyjskie rafinerie na początku roku płaciły za rosyjską ropę w dirhamach.

Już w styczniu tego roku Biały Dom ostrzegł banki w ZEA i Turcji, że jeśli będą robić interesy z podmiotami objętymi sankcjami USA, to utracą dostęp do rynku amerykańskiego. Tureckie banki szybko wycofały się więc z przyjmowania karty Mir - rosyjskiego duplikatu międzynarodowych systemów płatniczych. Stworzyły też trudny do przejścia system otwierania rachunków. W wypadku emiratów arabskich - tamtejszy rynek finansowy wciąż jest otwarty dla Rosjan.

Szwajcaria od dziesięcioleci jest symbolem stabilności finansowej i ochrony prywatności także dla rosyjskiego kapitału. Rosyjska agresja na Ukrainę, a za nią zbrodnie na ludności cywilnej, zniszczenia i grabieże doprowadziły do ​​​​pozbywania się także przez szwajcarskie banki klientów z Rosji.

Zabierzcie szybko swoje pieniądze

Pozostało 92% artykułu
Finanse
Powódź a kredyty i podatki. Czy będzie można je zawiesić?
Finanse
Miliardy Rosji ukryte za granicą. Naprawdę są poza zasięgiem sankcji?
Finanse
Ile kosztowałyby igrzyska olimpijskie w Polsce?
Finanse
Obligacje detaliczne z rekordem sprzedaży
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Finanse
TFI przyciągają gotówkę