Obie firmy zakładają współpracę w zakresie energetyki odnawialnej, planują budowę farm wiatrowych tak w Rosji jak krajach WNP. Informacje, które podają rosyjskie media, są jednak dość ogólne i - co może być pewnym zaskoczeniem - brakuje sygnałów o zaangażowaniu włoskiej firmy w budowę elektrowni atomowej w rejonie Kaliningradu. Choć już kilka miesięcy temu obie firmy podpisały list intencyjny o współpracy.

Latem włoskie media informowały, że Enel może zainwestować w Rosji 3,1 mld euro w perspektywie do 2012r. Spotkanie Berlusconiego w Soczi odbywa się w szczególnym czasie. Tuż po ujawnionych przez portal Wikileaks negatywnych opiniach amerykańskiej dyplomacji o jego relacjach z władzami rosyjskimi. Berliusconi dziś w Soczi zapewniał, że nie ma żadnych osobistych interesów w relacjach bizensowych między dwoma krajami.

Z ujawnionej korespondencji dyplomatycznej wynika, że Amerykanie uważają, iż włoski przywódca jednak otrzymywał kosztowne prezenty od premiera Władimira Putina i odnosił osobiste korzyści z zacieśnienia współpracy biznesowej między Włochami i Rosją. Bliskie kontakty mają nie tylko Enel i Inter RAO, ale przede wszystkim koncerny Gazprom i ENI.