Z mLegitymacji mogą korzystać studenci i studentki studiów I stopnia (licencjackich), II stopnia (magisterskich) oraz jednolitych magisterskich. Statusu studenta nie zapewniają studia podyplomowe i doktoranckie.
Cyfrową wersję legitymacji można zainstalować tylko wówczas, gdy uczelnia nawiąże współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji. Z danych raportu wynika, że od startu projektu, czyli od 29 listopada 2018 roku, przystąpiły do niego 172 uczelnie.
Jakie możliwości daje legitymacja w formie cyfrowej?
Dzięki mLegitymacji można potwierdzać wszystkie uprawnienia, które wynikają z posiadania statusu studenta. Chodzi między innymi o korzystanie z ulgowych biletów w pociągach czy autobusach, ale nie tylko. Legitymacja może na przykład uprawniać do niższych opłat w teatrach czy muzeach.
Czytaj więcej
Przy podliczaniu stażu pracy do emerytury pod uwagę brane są tzw. okresy składkowe i nieskładkowe. Do drugiej kategorii zalicza się między innymi czas nauki. Kto i na jakich warunkach może go wliczyć do okresów nieskładkowych?
Czy można posiadać tylko mLegitymację?
Nie jest możliwe posiadanie wyłącznie mLegitymacji, ponieważ stanowi ona cyfrową wersję tradycyjnego dokumentu. Aby skorzystać z tej opcji, konieczne jest posiadanie plastikowej legitymacji.