– Jakoś budować je należy (stosunki z władzami w Kabulu – red.). Przecież to ludzie, którzy kontrolują terytorium kraju, oni dzisiaj są władzą w Afganistanie. Trzeba brać pod uwagę realia i w odpowiedni sposób budować stosunki – mówił o talibach Władimir Putin w czasie niedawnej wizyty w Uzbekistanie. Nim jednak dojdzie do oficjalnego uznania ich władzy, Kreml najpierw musi wykreślić talibów z rosyjskiej listy „organizacji uznanych za terrorystyczne w Rosji”, co automatycznie oznacza prześladowanie jej członków.
Spośród 50 organizacji wpisanych na tę tworzoną od 2003 roku listę przytłaczająca większość to różne zrzeszenia islamskich radykałów (w tym talibowie pod numerem jedenastym – od 2003 roku). Poza tym istnieje lista „organizacji ekstremistycznych” (którą otwiera Fundusz Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego) oraz osobna „organizacji niepożądanych na terenie Rosji”.
Stosunki Rosja — Afganistan
Mimo iż od czasu zdobycia władzy w Afganistanie w 2021 roku talibowie są formalnie uznawani w Rosji za terrorystów, ich delegacje wielokrotnie już przyjeżdżały na zaproszenie Kremla. W tym roku były już dwukrotnie, a po marcowym ataku terrorystycznym na Krokus City Hall pod Moskwą talibowie potępili zamachowców. Kreml nawiązał ściślejsze kontakty z nimi jeszcze w 2015 roku, rozpoczynając interwencję w Syrii. Rosjanie stawiali na ich wrogość do „Państwa Islamskiego” i Al-Kaidy i się nie zawiedli.
Czytaj więcej
Sojusz atlantycki ma ledwie 5 procent systemów obrony przeciwlotniczej potrzebnych do obrony aliantów z Europy Wschodniej przed potencjalnym atakiem Rosji – przyznał zdaniem „Financial Times” sam pakt w planach ewentualnościowych.
– Wykreślenie z listy jest obowiązkowe. Bez tego przedwczesnym jest mówienie o ich uznaniu. (…) Wszelkie idee na ten temat raportowano najwyższym przywódcom – powiedział jeden z urzędników rosyjskiego MSZ o problemach, jakie targają rosyjskimi politykami. Tym większymi, że żaden kraj na świecie formalnie nie uznaje rządów talibów. Jednak ich sąsiedzi od trzech lat zaczynają nawiązywać kontakty z nimi: Uzbekistan prowadzi ożywiony handel i odbudował pograniczny terminal w Termezie, Kazachstan w 2023 roku wykreślił ich z takiej samej listy organizacji terrorystycznych.