Andrzej Łomanowski

Andrzej Łomanowski

Dziennikarz działu zagranicznego

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych WDiNP UW, wieloletni korespondent mediów polskich w Moskwie i Kijowie

Duńczycy złapali morskiego dywersanta. Chiński statek uszkodził kable?

Dwa duńskie okręty wojenne zatrzymały na Bałtyku chiński statek handlowy, który przepływał w pobliżu uszkodzonych, podwodnych kabli w czasie, gdy dokonano na nich dywersji

Jak Putin chciałby przerwać wojnę z Ukrainą

Rosyjski lider zgodziłby się na zamrożenie konfliktu wzdłuż obecnej linii frontu, mimo że do rosyjskiej konstytucji wpisał podbicie znacznie większych terenów Ukrainy.

Ukraina może atakować cele odległe o 300 km, ale uprzedzona Rosja zawczasu je chowa. Co dalej po decyzji Bidena

Kijów nie informuje, jaki obecnie jest zakres jego swobody w doborze celów. Gdyby był pełny, jednym z pierwszych zniszczonych obiektów zostałby bez wątpienia Most Krymski. Wraz z uruchamianiem kolejnych odcinków linii kolejowej z okupowanego Mariupola na zachód, utracił on część swej wartości jako droga zaopatrzeniowa rosyjskiej armii. Ale pozostała jego znaczna wartość propagandowa, symbolizująca największe osiągnięcie Władimira Putina: podbój terytorium sąsiedniego kraju.

Aksamitna stalinizacja Rosji. Zamknięto Muzeum Gułagu

Kreml krok po kroku konsekwentnie usuwa wspomnienia sowieckich represji

Wojna w Ukrainie. Koreańczycy już walczą i sprawiają problemy

Zarówno amerykański Departament Stanu, jak wywiad Korei Południowej informują, że wojska Kim Dzong Una biorą bezpośredni udział w starciach na froncie.

Rosja szykuje się do ataku w obwodzie kurskim. Chce zdążyć przed inauguracją Trumpa?

Obrońcy alarmują, że armia Kremla w co najmniej trzech miejscach frontu koncentruje oddziały do ataków, które mogą doprowadzić do przełamania linii obrony.

Władimir Putin przeciw Zachodowi. Cały świat polem bitwy

Walcząc z Ukrainą, Kreml próbuje sformować antyzachodnią koalicję i jednocześnie zajadle atakuje Europę. Nie zamierza z tego rezygnować, niezależnie od gestów pod adresem Trumpa.

Węgry nie lubiły Unii, teraz Unia musi polubić Węgry

Po raz pierwszy od wybuchu wojny prezydent Wołodymyr Zełenski przyjechał do nieprzyjaznego Ukrainie Budapesztu. Dołączył do ponad 40 europejskich przywódców, którzy debatują przede wszystkim o wojnie w Ukrainie.

Wybory w USA – Kreml chłodno wita zwycięskiego Trumpa

Atmosfera w Moskwie po amerykańskich wyborach w niczym nie przypomina 2016 roku, gdy w rosyjskim parlamencie otwierano szampany na wieść o ówczesnym zwycięstwie Trumpa.

Trzech sojuszników. Rosja i Korea Północna walczą, Chiny milczą

Północnokoreańscy żołnierze dotarli na front. Pekin liczy, że rękoma Moskwy i Pjongjangu naruszy dominację USA.