Portal Ciekaweliczby.pl przeanalizował dane NFZ dotyczące nieodwołanych wizyt lekarskich. Okazało się, że w 2023 r. pacjenci w Polsce nie odwołali prawie 1,3 mln umówionych wcześniej wizyt do lekarza specjalisty czy na zabieg, blokując tym samym miejsce innym osobom, które w tym czasie mogłyby z danego świadczenia skorzystać.
Gdzie najczęściej nie stawiali się zapisani pacjenci? Na liście skreśleń z powodu niezgłoszenia się przez osobę wpisaną w harmonogramie przyjęć w ustalonym terminie udzielenia świadczenia w 2023 roku, najwięcej było: świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu (428 tys.), świadczeń z zakresu kardiologii (280 tys.), fizjoterapii ambulatoryjnej (183 tys.), endokrynologii (120 tys.) i onkologii (99 tys.).
Z drugiej strony pacjenci pilnie stawiali się na zabiegi operacji zaćmy. Nie pojawiło się i nie odwołało wizyty 5990 osób. Z kolei na kolonoskopię nie zgłosiło się 25 599 osób a na gastroskopię 27 252.
W kolejkach do lekarzy trzeba czekać miesiącami
Nieodwołanie wizyty to blokowanie miejsca innemu pacjentowi i tym samym wydłużenie kolejek do specjalisty. A nie są one małe. Z danych NFZ za drugi kwartał zeszłego roku wynika, że najdłużej w kolejce trzeba czekać do o poradni neurologicznej. Dla przypadków stabilnych było to 66 dni, ale już do neurochirurgicznej - 159 dni, do poradni endokrynologicznej - 160 dni, chorób tarczycy - 197, poradni hematologicznej – 143 a nadciśnienia tętniczego – 101 dni a poradni chorób naczyniowych – 155 dni.
Czytaj więcej
Mięso przechowywane w nieodpowiednich warunkach może prowadzić do ostrych zatruć pokarmowych.