Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że niemieckie Federalne Biuro Antymonopolowe nie przekroczyło swoich uprawnień, nakładając w 2019 roku na Meta Platforms Ireland zakaz używania w umowach z użytkownikami prywatnymi w Niemczech klauzul uzależniających możliwość korzystania z Facebooka od zgody na przetwarzanie ich danych off-Facebook i to bez ich zgody. Urząd uzasadnił swoją decyzję faktem, że takie przetwarzanie danych, z powodu niezgodności z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO), stanowi nadużycie pozycji dominującej zajmowanej przez Meta Platforms Ireland na rynku internetowych sieci społecznościowych.
Czytaj więcej
Rekordową karę wymierzono w Europie koncernowi Meta za przekazywanie danych osobowych unijnych użytkowników Facebooka do USA. Firma będzie musiała zapłacić aż 1,2 mld euro.
Zgoda albo będziesz poza
Faktycznie - rejestrując się na Facebooku, jego użytkownicy akceptują ustanowione przez tę spółkę ogólne warunki umowne i, co za tym idzie, zasady wykorzystywania przez nią danych oraz „cookies". Zgodnie z tymi zasadami Meta Platforms Ireland, która zarządza usługami oferowanymi w internetowej sieci społecznościowej Facebook w Unii, zbiera dane o działaniach użytkowników w ramach sieci społecznościowej i poza nią, a także łączy je z kontami użytkowników na FB. W przypadku tych ostatnich danych, zwanych również „danymi off-Facebook", chodzi o informacje, jakie strony internetowe przeglądała i z jakich aplikacji korzystała dana osoba oraz o dane dotyczące korzystania z innych należących do grupy Meta usług internetowych (takich jak Instagram czy WhatsApp). Zebrane w ten sposób informacje o użytkownikach FB umożliwiają w szczególności personalizowanie kierowanych do nich komunikatów reklamowych.
Ta decyzja nie mogła spodobać się dostawcy Facebooka. Zaskarżył ją do niemieckiego sądu. Wyższy sąd krajowy w Düsseldorfie zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem prejudycjalnym, czy krajowe organy ochrony konkurencji mogą w ogóle kontrolować kwestię zgodności z prawem przetwarzanie danych. Niemiecki sąd poprosił też o wykładnię pewnych przepisów RODO i ich stosowania w przypadku przetwarzania danych przez operatora internetowej sieci społecznościowej.
Czytaj więcej
Organy antymonopolowe mogą podczas prowadzonych dochodzeń ocenić, czy firmy przestrzegają unijnych przepisów o ochronie danych – uważa rzecznik generalny TSUE.