Według pierwszych kalkulacji, dla Carlsberga i Danone koszty rosyjskiej przygody wyniosą od 2 do 6 proc. rocznych obrotów. Inne szacunki mówią, że decyzja Kremla w przypadku Danone to 1 mld euro strat. Ile odpisze Carlsberg, dowiemy się w raporcie finansowym za III kwartał. Według ocen rynkowych będzie to jeszcze więcej. W 2022 r. Danone zanotował w Rosji przychody w wysokości 3 mld euro. Wartość sprzedaży Carlsberga w tym kraju to 1,6 mld euro.
Czytaj więcej
Dyrektorem generalnym zawłaszczonego przez rosyjski reżim Danone Rosja został 33-letni Jakub Zakriew. Jakie ma kwalifikację? Jest siostrzeńcem szefa reżimu Czeczenii.
Obie firmy były w trakcie wychodzenia z Rosji. Nie ukrywają zaskoczenia takim rozwojem sytuacji i zapowiadają kroki prawne. - Nie rozumiem tego. Oni powinni orientować się, że zagrożenie rośnie z każdym dniem - uważa prof. Jeff Sonnenfeld z Yale School of Management, autor publikacji Yale School of Management. - Nie byłbym zdziwiony, gdyby teraz Unilever, bądź inne duże i znane firmy, takie jak włoski Benetton, czy PepsiCo miały znaleźć się w podobnej sytuacji. Jest idiotyczne, że tyle firm tam nadal pozostaje. To bardzo ryzykowne, wręcz szalone - mówił prof. Sonnenfeld w rozmowie z EUobserver.
- Danone płaci rachunek za swoją politykę. Wahali się przecież nawet przed zawieszeniem działalności w części Ukrainy zaanektowanej przez Rosjan - wskazuje Lukas Andriukaitis, ekspert ds. Rosji w Atlantic Council. - Obie firmy mogły odpisać rosyjskie aktywa pięć, dziesięć, a nawet piętnaście miesięcy temu i cieszyć się wzrostem na rynku. Jak inne firmy, które wyszły z Rosji i zostały wtedy nagrodzone za odwagę, bo postąpiły właściwie. Danone i Carlsberg wybrały jednak inną taktykę. Wahały się z podjęciem decyzji. Nie wykluczam, że zrobiły to z chciwości, bądź z tchórzostwa, a Putin wykorzystał te błędy w zarządzaniu - uważa prof. Sonnenfeld, który niestrudzenie śledzi działalność zachodnich firm w Rosji.
Czytaj więcej
Duński i francuski koncern, które pomimo opinii własnych rządów i społeczeństw kurczowo trzymały się rosyjskiego rynku, teraz poniosą tego konsekwencje. Kreml przejął fabryki obu firm w Rosji w „zarząd tymczasowy”.