„Redukcja w branży finansowej trwa. Rachunki wszystkich rosyjskich banków-korespondentów zostały zamknięte, z wyjątkiem Raiffeisenbank Rosja”- cytuje prezentację austriackiej grupa bankowej Raiffeisen Bank International (RBI) gazeta "Kommersant".
Z raportu RBI wynika, że grupa ograniczyła swoją działalność w Rosji. „Warunki prowadzenia biznesu w Rosji są bardzo trudne. Lokalne i międzynarodowe przepisy regulujące sprzedaż przedsiębiorstw w Rosji podlegają ciągłym zmianom. RBI będzie nadal dążyć do sprzedaży lub wydzielenia swojego rosyjskiego oddziału” – czytamy w oświadczeniu RBI.
Czytaj więcej
Austriacki Raiffeisen Bank International (RBI) sprzeda lub wydzieli z grupy rosyjską spółkę zależną. Bank jest jednym z największych zagranicznych "sponsorów wojny": obsługa rosyjskich transakcji, w tym zbrojeniowych, dała w 2022 r. grupie ponad połowę zysków.
Austriacki bank jest obiektem międzynarodowej krytyki i potępienia, za to, że nie poszedł śladem innych zachodnich banków i pozostał w Rosji po agresji Kremla na Ukrainę. Dzięki temu RBI stał się dla rosyjskich firm, w tym zbrojeniowych, oknem na świat. Jako jedyny (jest jeszcze włoski Unicredit, ale w ograniczonym zakresie) oferował pełną obsługę transakcji zagranicznych, pomimo zachodnich sankcji.
I bardzo dobrze na tym zarabiał. Na koniec 2022 r. Rosja okazała się centrum rentowności RBI. Połowa zysku grupy pochodziła z rosyjskiego oddziału, który zarobił 141 mld rubli. Wywołało to międzynarodową krytykę. Pod jej wpływem, bank stopniowo ograniczał liczbę rosyjskich banków, z którymi współpracował. W I kw 2023 r. pozostało ich pięć, ale były to największe rosyjskie banki objęte sankcjami Zachodu.