Polska na 27 miejsce w Światowym Indeksie Bezpieczeństwa Żywności

Znane są wyniki drugiej edycji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywności, stworzonego przez Economist Intelligence Unit na zlecenie firmy DuPont. W porównaniu z ubiegłym rokiem Polska spadła z 24 na 27 miejsce w rankingu.

Publikacja: 22.07.2013 13:12

Polska na 27 miejsce w Światowym Indeksie Bezpieczeństwa Żywności

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki

Ogólna punktacja Polski zmniejszyła się o 1,2 pkt. do 69,9 pkt. Daje to Polsce 27 miejsce wśród 107 państw ujętych w zestawieniu. W 2012 roku zajmowaliśmy 24 pozycję. Autorzy Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywności tłumaczą, że w rzeczywistości Polska spadła tylko o jedną pozycję w zestawieniu. Jest to wynikiem włączenia do rankingu dwóch dodatkowych państw plasujących się wyżej w rankingu. Są nimi Singapur i Irlandia.

Drogi do poprawki

W drugiej edycji nasz kraj otrzymał mniej punktów w dwóch z trzech obszarów tematycznych ujętych w Indeksie. Największy spadek - o 4,4 pkt. - nastąpił w zakresie dostępu do żywności, w którym aktualna punktacja Polski wynosi 64,3 pkt. na 100 możliwych. Kolejny obszar, w którym pogorszyła się punktacja, to osiągalność cenowa żywności – obniżenie o 0,8 pkt., do 74,0 pkt.

Natomiast pod względem jakości i bezpieczeństwa żywności Polska wyróżnia się wzrostem na poziomie 6,9 pkt., osiągając wynik 75,3 pkt.

– Wskaźnik, który wciąż wymaga w Polsce poprawy, to przede wszystkim infrastruktura drogowa, która uzyskała zaledwie 25 pkt. na 100 możliwych, czyli 16,8 pkt. poniżej średniej wszystkich państw ujętych w badaniu  – komentuje Piotr Gill, dyrektor generalny DuPont Polska. – Kolejnym ważnym elementem, który należałoby przedyskutować to poziom nakładów na badania i rozwój w rolnictwie (mierzony jako procentowy udział wydatków na badania i rozwój w PKB). Polska uzyskała tu 12,5 pkt., czyli 7,7 pkt. poniżej średniej dla wszystkich 107 badanych państw – dodaje.

Inny istotny czynnik, który wpłynął na obecną klasyfikację Polski w Indeksie to zmienność produkcji rolnej, gdzie kraj osiągnął 62,8 pkt., czyli 10,3 pkt. poniżej średniej.

Jeśli chodzi o wskaźnik urbanizacji, Polska uzyskała wynik 67,8 pkt. (5,3 pkt. powyżej średniej ogólnej Indeksu). Natomiast ze względu na poziom zagrożenia korupcją, Polska zajmuje 25 miejsce na świecie z wynikiem 50 pkt. Jest to wynik o 17,1 pkt. lepszy niż średnia światowa.

Rosja straciła najbardziej

Spadek pozycji Polski w zestawieniu wpisuje się w ogólny trend widoczny pośród pozostałych państw regionu Europy i Azji Środkowej. Największego spadku w regionie doświadczyły Rosja (spadek o 9 pozycji, obecnie na 40 miejscu) oraz Grecja (spadek o 6 pozycji, obecnie na 25 miejscu).  Z kolei do państw, które awansowały w rankingu należą Szwajcaria (awans o 2 pozycje, obecnie na 5 miejscu) i Czechy (awans o 1 pozycję, obecnie na 23 miejscu).  Dla porównania, spośród wszystkich państw europejskich, najlepszy wynik w Indeksie osiągnęła Norwegia (86,5 pkt.), plasując się na 2 miejscu po Stanach Zjednoczonych (86,8 pkt.) będących liderem zestawienia. Natomiast Niemcy z 81,7 pkt. zajęły 11 miejsce w Indeksie, a Ukraina 47 miejsce z 58 pkt.

– Zapewnienie bezpieczeństwa żywności nie jest możliwe bez odpowiednich narzędzi pomiaru oraz odwoływania się do światowych wzorców i punktów odniesienia, wspólnego zaangażowania, a także gotowości do podjęcia działań – komentuje Paul E. Schickler dyrektor DuPont Pioneer. – Od czasu swojej premiery w zeszłym roku, władze państwowe, organizacje pozarządowe oraz środowiska akademickie zaczęły wykorzystywać Indeks jako swoistą mapę drogową w procesie identyfikacji kluczowych elementów wpływających na bezpieczeństwo żywności. Indeks wspiera też proces podejmowania bardziej świadomych decyzji, rozwoju współpracy i partnerstwa oraz tworzenia efektywnej polityki lokalnej dla sprostania lokalnym wyzwaniom – dodaje.

Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywności (Global Food Security Index) opracowany na zlecenie DuPont przez instytut Economist Intelligence Unit (EIU), dotyczy kluczowych kwestii związanych z takimi czynnikami, jak osiągalność cenowa, dostęp do żywności oraz jej jakość i bezpieczeństwo.

W tym roku Indeks został poszerzony o dwa nowe czynniki pomiaru: korupcję w polityce i urbanizację.  Powód? Zmiana ta pozwoli na bardziej kompleksowy pomiar stopnia wpływu poszczególnych elementów na dostęp ludności do bezpiecznej, bogatej w składniki odżywcze i przystępnej cenowo żywności – tłumaczą autorzy zestawienia.

Średni wynik Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywności w 2013 roku pozostał niemal niezmienny w porównaniu do zeszłego roku (53,5 procent w stosunku do 53,6 proc. w 2012 roku).

Ogólna punktacja Polski zmniejszyła się o 1,2 pkt. do 69,9 pkt. Daje to Polsce 27 miejsce wśród 107 państw ujętych w zestawieniu. W 2012 roku zajmowaliśmy 24 pozycję. Autorzy Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywności tłumaczą, że w rzeczywistości Polska spadła tylko o jedną pozycję w zestawieniu. Jest to wynikiem włączenia do rankingu dwóch dodatkowych państw plasujących się wyżej w rankingu. Są nimi Singapur i Irlandia.

Drogi do poprawki

Pozostało 89% artykułu
Biznes
Qualcomm chce przejąć Intela. To może być największa technologiczna fuzja od lat
Biznes
Poczta Polska pomaga powodzianom. Przyspieszyła dostarczanie emerytur
Biznes
Polska firma zbrojeniowa sprzeda Korei Południowej tysiące dronów kamikadze
Biznes
Najnowszy iPhone już dostępny w Rosji. Klienci sięgną głęboko do kieszeni
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Biznes
Dyplomacja półprzewodnikowa. Tajwan broni się przed komunistycznym sąsiadem