DNB i Nordea, które zdecydowały o połączeniu swojej działalności bankowej na Litwie, Łotwie i w Estonii, należą do największych instytucji finansowych obecnych w tym regionie.

Transakcja fuzji działalności obydwu banków jest przewidziana na II kw. 2017 roku i będzie prowadziła do zmniejszenia ekspozycji obydwu banków na te rynki co może oznaczać według portalu, chęć stopniowego wycofywania się z tych krajów. Ponadto, jak wynika z przedstawionej w ostatnim czasie, przez PKO BP strategii rozwoju, bank ten planuje dalszy rozwój poprzez przejęcia poza granicami kraju.  Według źródeł portalu pochodzących z Estonii, taka transakcja byłaby „logiczna" w związku z wcześniejszym przejęciem przez PKO BP, polskiego oddziału Nordei. 15min.lt powołuje się ponadto na słowa Izabeli Świderek – Kowalczyk, rzecznika prasowego banku, która mimo że odmówiła skomentowania tych informacji, to jednak potwierdziła że bank planuje szukać nowych klientów za granicą.

Cytowany przez portal, prezes litewskiego związku banków – Stasys Kropas zwraca uwagę na jeszcze jedną zależność. Według niego, taka transakcja potwierdzałaby zwiększone zainteresowanie polskich inwestorów państwami bałtyckimi, którzy poprzez bank PKO BP mogliby otrzymać znaczne wsparcie na otwarcie i rozwinięcie działalności w regionie. Przywołuje tutaj przykład inwestorów ze Skandynawii, którzy przybyli do regionu za swoimi bankami, takimi jak wspominane DNB i Nordea.

W chwili obecnej, na Litwie, Łotwie i Estonii, DNB i Nordea mają aktywa bankowe o wartości kolejno: 5 i 8 mld euro.