Relacje Indii i Pakistanu są napięte, po tym jak indyjskie władze zdecydowały się odebrać specjalny status Dżammu i Kaszmirowi, jedynemu stanowi Indii zamieszkiwanemu w większości przez muzułmanów, który jest jednocześnie przedmiotem sporu terytorialnego między Indiami a Pakistanem (o Kaszmir toczyły się już trzy wojny, jedna z nich doprowadziła do oderwania się od Pakistanu Bangladeszu).
Po odebraniu Dżammu i Kaszmirowi specjalnego statusu w stanie tym mogą osiedlać się, podejmować pracę, a także pobierać edukację osoby spoza stanu - co rodzi obawy Pakistańczyków, że Indie będą chciały zmienić strukturę społeczną stanu.
Wiosną 2019 roku Indie i Pakistan znalazły się na krawędzi wojny, po tym jak Indie odpowiedziały na zamach na terenie Dżammu i Kaszmiru na funkcjonariuszy indyjskiej formacji paramilitarnej (zginęło w nim ok. 40 osób) bombardowaniem celów w pakistańskiej części Kaszmiru. W tamtym czasie doszło też do walki powietrznej między siłami powietrznymi Pakistanu i Indii, w czasie której obie strony miały stracić maszyny (choć doniesienia o strąceniu pakistańskiego myśliwca przez Indie nie potwierdziły się).
- Czas ostatniej bitwy o wyzwolenie Kaszmiru nadszedł i tym razem wojna z Indiami będzie całkowita i ostateczna - miał powiedzieć w Rawalpindi pakistański minister ds. kolei.
Sheikh Rasheed Ahmad nazwał premiera Indii Narendrę Modiego "Hitlerem", który doprowadził do sytuacji, w której "nad Kaszmirem unosi się zapach wojny".