Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw, który został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Nowe przepisy umożliwią ratownikom medycznym wykonywanie zawodu w podmiocie leczniczym na podstawie umowy cywilnoprawnej jako przedsiębiorca niebędący podmiotem leczniczym. Ireneusz Szafraniec, prezes elekt zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych tłumaczy, że to ważna zmiana nie tylko w kontekście wyboru podstawy zatrudnienia. Ratownicy zyskają też możliwość udzielania świadczeń nie tylko na terenie danego podmiotu leczniczego. Dla przykładu, ratownik zatrudniony w podmiocie leczniczym obecnie nie może nawet zrobić zastrzyku sąsiadce, bo zakres udzielanych przez niego świadczeń jest ograniczony do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Warto jednocześnie podkreślić, że podmioty lecznicze dotychczas odmawiały zawierania umów cywilnoprawnych z ratownikami medycznymi posiadającymi działalność gospodarczą. Wskazywano na art. 38 ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych, w którym nie wskazano, że ratownik może wykonywać zawód jako przedsiębiorca. Poddawano zatem w wątpliwość zasadność zatrudniania na podstawie umowy cywilnoprawnej ratowników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Czytaj więcej
Gdy ratownik medyczny stwierdzi zgon pacjenta w karetce, jego zwłoki zostaną przewiezione do zakładu medycyny sądowej lub do prosektorium.
Więcej ratowników medycznych wyjedzie do akcji
Projekt nowelizacji zakłada także zwiększenie liczby trzyosobowych podstawowych zespołów ratownictwa medycznego (ZRM). Ma być ich co najmniej trzech na każde rozpoczęte dziesięć zespołów podstawowych w każdym województwie.