Tak wskazują założenia projektu nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw, w tym m.in. ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Projekt ma zostać przyjęty przez rząd w trzecim kwartale 2024 r.
Precyzując, po nowelizacji zwłoki pacjenta, który umrze w ambulansie, zostaną przewiezione do zakładu medycyny sądowej uczelni medycznej albo do prosektorium szpitala wskazanego przez dyspozytora medycznego albo wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego.
Czytaj więcej
Wiceminister zdrowia Marek Kos podczas Komisji Zdrowia 7 marca przekazał, że uregulowany zostanie status prawny motocykli w systemie ratownictwa medycznego. Dyspozytor medyczny będzie mógł skierować do akcji ratownika na motorze.
Ratownik medyczny ma problem ze zwłokami
Projekt jest odpowiedzią na problemy wskazywane przez ratowników medycznych. Podczas marcowej Komisji Zdrowia lek. med. Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie zwrócił uwagę, że ratownicy medyczni mają problem z ustaleniem, co należy zrobić ze zwłokami, gdy pacjent umrze w karetce. Jak wskazał, odkąd ratownik medyczny może wystawić kartę zgonu, nie może przetransportować zwłok do szpitala w celu potwierdzenia tego zgonu.
Przypomnijmy, że uprawnienie dotyczące umożliwienia ratownikom medycznym wystawienia karty zgonu, gdy pacjent umarł trakcie akcji medycznej, weszły w życie w czerwcu 2023 r. wraz z nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.