Od 26 marca 2024 r. obowiązuje ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych, która reguluje kilkanaście zawodów medycznych, w tym m.in. asystentek stomatologicznych, higienistek, optometrystów czy techników medycznych. Wskutek wejścia w życie ustawy pracownicy otrzymali swoje tytuły zawodowe, które są rejestrowane, uporządkowane zostały kwestie dotyczące tych zawodów oraz zmieniła się ich ranga.
Nowe uprawnienia higienistek zapewnia ustawa
Higienistki stomatologiczne uzyskały nowe uprawnienia. Teraz wykonywanie tego zawodu medycznego polega na wykonywaniu czynności zawodowych w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczeniu w procesie leczenia. Jak interpretuje ten zapis Natalia Piotrowska radca prawny w Polskim Towarzystwie Stomatologicznym, współuczestniczenie oznacza wykonywanie czynności na równi z resztą zespołu, czyli m.in. z lekarzem. Ekspertka dodaje, że w ustawowej definicji brakuje zapisu „pod nadzorem”, co dodatkowo podkreśla fakt, że taka była intencja ustawodawcy, aby nadzoru nie było.
Tymczasem wątpliwości budzi załącznik nr 3 do projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne.
— Higienistki liczyły, że nie będą pod nadzorem, że samodzielnie będą mogły wykonywać wiele czynności, ale tak się nie stało — zauważa István Tánczos, prezes Związku Pracodawców Stomatologii.
Czytaj więcej
Aż 17 zawodów ma zostać objętych regulacją w ramach ustawy o niektórych zawodach medycznych. Część z nich protestuje, m.in. dietetycy.