Od początku czerwca rusza program darmowych szczepień dla 12-13-letnich dziewcząt i chłopców (urodzonych od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia).
- Dołączamy do grupy państw, która od wielu lat prowadzi kampanie o szczepieniach, którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej. - Nasze szczepienia będą skierowane systematycznie do grup młodych chłopców i dziewczynek. Zaczniemy od rocznika 2010 i 2011 - czyli dwunasto- i trzynastoletnich chłopców i dziewczynek. Nie jest istotne, kiedy dziecko miało urodziny - szczepione są całe dwa roczniki dzieci - wyjaśnił minister.
Czytaj więcej
W Polsce ok. 2 mln kobiet jest zakażonych wirusem brodawczaka. Szacuje się, że ok. 1 proc. z nich zachoruje na raka szyjki macicy – mówi dr n. med. Grzegorz Głąb, ginekolog-położnik i wykładowca akademicki.
Wirus brodawczaka jest powszechny i bardzo groźny - może powodować raka szyjki macicy, a także nowotwory prącia, odbytu, głowy i szyi. Zakażenie następuje głównie drogą płciową, ale także poprzez bezpośredni kontakt ze śliną lub krwią osoby zakażonej.
Nie ma skutecznego leku przeciwko HPV, ale rozprzestrzenianiu się wirusa można zapobiegać poprzez programy profilaktycznych szczepień. Szczepionka może uchronić przed zakażeniem, ale najlepiej, jeśli pacjent przyjmie ją zanim podejmie aktywność seksualną.