Przeprowadzony w sobotę 19 grudnia Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury był nadzwyczajny nie tylko z nazwy. Odbył się całkowicie w formie zdalnej, co w historii palestry zdarzyło się po raz pierwszy.
Delegaci przyjęli uchwałę usuwającą przeszkody prawne do sprawnego zorganizowania zgromadzeń izbowych, wyboru władz izb, a także wyboru delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury. Umożliwią one organizacje tych zgromadzeń w wersji zdalnej, z użyciem łączy internetowych. Przewidziano też możliwość zgromadzeń w formie hybrydowej, gdy część delegatów przebywa fizycznie w jednym miejscu, a z resztą jest nawiązywana łączność przez internet. Zjazd upoważnił też Naczelną Radę Adwokacką do określenia standardów bezpieczeństwa takiej komunikacji.
Czytaj także:
Adwokaci zmienili Regulamin odbywania zgromadzeń
Konieczność zwołania zjazdu wynikła z niejasnej sytuacji co do legalności zgromadzeń poszczególnych okręgowych izb adwokackich. Część z nich przeprowadzono w ostatnich miesiącach w tradycyjnej formie (choć z zachowaniem środków bezpieczeństwa sanitarnego), a część hybrydowo.