– Chcemy, by odpowiedzialność za finansowanie stypendiów była rozłożona na więcej podmiotów. Wówczas można je przyznać większej liczbie dzieci bez obaw, że projekt upadnie, jeśli któryś fundator będzie miał gorszy czas – mówi Radosław Ostrowski.
Stawiają na nogi, spełniają marzenia
Działalność pro bono Kancelarii SZW Legal znana jest w środowisku prawniczym w całej Polsce dzięki szefowej zespołu, mec. Sylwii Zarzyckiej. To nagradzana wielokrotnie za pomoc potrzebującym fundatorka i prezeska Fundacji Między Niebem a Ziemią. M.in. w 2014 r. pani mecenas została laureatką indywidualnej nagrody Prawnik Pro Bono przyznawanej przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych pod patronatem naszej redakcji. Teraz postanowiliśmy nagrodzić cały zespół.
Zespół kancelarii SZW Legal. Od lewej: Krzysztof Żołyński, Sylwia Zarzycka, Katarzyna Jurewicz-Kupeć, Wojciech Kościuk
Foto: materiały prasowe
Głównym polem działań charytatywnych kancelarii jest właśnie Fundacja Między Niebem a Ziemią, która od 2011 r. pomaga rodzinom dzieci z najcięższymi wadami rozwojowymi. Obecnie pod stałą opieką fundacji jest ok. 200 rodzin.
– Organizujemy dla nich przede wszystkim pomoc finansową – na lekarstwa, rehabilitację, sprzęt. Ale staramy się zadbać o kondycję psychiczną rodziców nieuleczalnie chorych dzieci. Stąd pomysł na comiesięczne warsztaty dla matek, bo to one są zwykle najbardziej obciążone w takich rodzinach. Dzięki warsztatom mogą wreszcie wyjść z domu, nie martwiąc się o dziecko, oderwać od codzienności, napić kawy, porozmawiać z psychologiem, ciekawymi ludźmi (naszym gościem była kilka lat temu pani Grażyna Torbicka), czy po prostu pobyć i pogadać z innymi mamami. Takie spotkania odbywają się w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Gorzowie Wlkp. Staramy się organizować je w ładnych miejscach, a na czas spotkań zapewniać dzieciom opiekę. Natomiast raz do roku organizujemy weekendowe warsztaty dla mam chorych dzieci. Muszę przyznać, że panie jeszcze długo wspominają te spotkania, nie kryjąc wzruszenia, i bardzo czekają na następne. Zaczęliśmy także organizować podobne spotkania dla ojców, bo wbrew pozorom oni też bardzo ich potrzebują – mówi Sylwia Zarzycka.
Fundacja nie zapomina także o rodzeństwie niepełnosprawnych dzieci. Potrzeby zdrowych dzieci w takich rodzinach często schodzą na dalszy plan, zwyczajnie brakuje na nie pieniędzy. Dlatego fundacja finansuje im psychoterapię oraz wyjazdy wakacyjne, często pierwsze w ich życiu. Na to potrzeba ogromnych środków. Fundacja pozyskuje je m.in. na corocznych galach charytatywnych, które w środowisku prawniczym stały się prestiżowym wydarzeniem. Za pieniądze z licytacji przedmiotów podarowanych przez znane osoby Fundacja utrzymuje się cały rok.