Na ostatecznej liście kandydatów jest pięć nazwisk: Katarzyna Kwiatkowska, Jacek Skała, Dariusz Korneluk, Ewa Wrzosek, Agnieszka Leszczyńska.
Każdy kandydat musi przedstawić listę poparcia dla swojej kandydatury, podpisaną przez co najmniej 50 prokuratorów w służbie czynnej lub asesorów prokuratury.
Kandydatury ubiegających się o objęcie urzędu Prokuratora Krajowego oceni powołany przez Ministra Adama Bodnara specjalny dziewięcioosobowy zespół. Na czele zespołu ds wyboru stoi przewodnicząca Maria Ejchart, wiceministra sprawiedliwości.
Czytaj więcej
Systemową wadą polskiej prokuratury jest brak empatii. W centrum zainteresowania nie jest człowiek. Konieczna jest pilna humanizacja prokuratury – mówi Ewa Wrzosek, prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów.
Wymogi dla startujących na stanowisko prokuratora krajowego
Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej resortu sprawiedliwości, kandydat na stanowisko prokuratora krajowego musi: posiadać co najmniej 15 lat doświadczenia na samodzielnym stanowisku prokuratora, przedstawić w formie pisemnej: drogę zawodową, z uwzględnieniem informacji o prowadzonych lub zakończonych wobec niego postępowaniach dyscyplinarnych oraz zaprezentować koncepcję funkcjonowania prokuratury.