8 września 2016 roku wchodzi w życie ustawa z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny, ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Warto by przedsiębiorcy poznali jej zapisy przed wejściem ich w życie i przygotowali się do ich stosowania.
Nowelizacja stanowi odpowiedź na nowe wyzwania i potrzeby obrotu gospodarczego, jak również jest związana z szybkim rozwojem nowych technologii i informatyzacją w sferze usług publicznych, stanowiąc kolejny krok w zakresie informatyzacji postępowania sądowego, które zostało zapoczątkowane wprowadzeniem w 2010 r. elektronicznego postępowania upominawczego. Informatyzacja w założeniu ustawodawcy powinna przyczynić się do poprawy dostępu do sądów, zwiększenia efektywność ich pracy przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów postępowania ponoszonych przez strony i Skarb Państwa. Pozostałe zmiany mają na celu zwiększenie efektywności postępowania egzekucyjnego oraz przyspieszenia prowadzenia tegoż postępowania, co stanowi odpowiedź na potrzeby obrotu gospodarczego.
Formy czynności prawnych
Wprowadzona nowela dotyczy nie tylko przepisów kodeksu postępowania cywilnego, ale również obejmuje niektóre instytucje z Kodeksu cywilnego. W Kodeksie cywilnym, jako absolutne novum, wprowadzono expressis verbis elektroniczną formę czynności prawnej (art. 781 § 1 k.c.), jak również zdefiniowano nową – dokumentową formę czynności prawnej (art. 772 (k.c.).
Ustawodawca znacząco odformalizował definicję „dokumentu" wskazując, że do formy dokumentowej wymagane jest jedynie spełnienie dwóch przesłanek – treść dokumentu ma odzwierciedlić fakt złożenia oświadczenia woli przez określony podmiot oraz umożliwić ustalenie tożsamości tego podmiotu. Możemy zatem mówić nie tylko o formach pisemnych (w szczególności nie musimy niczego oznaczać podpisem), ale również wszelkich formach audio lub wideo, jeżeli spełniają łącznie obydwie wspomniane wyżej przesłanki. Ustawodawca liberalizując przepisy przewidział dla formy dokumentowej skutki prawne analogiczne jak dla formy pisemnej.
W nowym postępowaniu strony będą mogły składać pisma za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, który będzie analogiczny do systemu obsługującego elektroniczne postępowanie upominawcze. Jednak wnoszenie pism drogą elektroniczną ustawodawca uzależnił od spełnienia wymagań technicznych leżących po stronie sądu (art. 125 § 23 k.p.c.).