Ppłk. Justyna Balik z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR) przypomina, że liczba osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych określana jest corocznie Rozporządzeniem Rady Ministrów.
- W procedowanym rozporządzeniu na 2024 r. w ramach ćwiczeń wojskowych planuje się powołać do 200 000 osób – informuje nas ppłk. Justyna Balik.
Na ile dni armia może powołać na ćwiczenia wojskowe
Ćwiczenia wojskowe mogą być: jednodniowe, krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni; długotrwałe – trwające nieprzerwanie do 90 dni; rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach, w ciągu danego roku kalendarzowego. - Długość ćwiczeń wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy jest uwarunkowana realizacją zakładanych celów szkoleniowych – dodaje ppłk. Balik. I dodaje, że wojsko zakłada, że średnia długość ćwiczeń nie będzie przekraczała siedmiu dni. Jednak to dowódcy jednostek wojskowych decydują o długości trwania ćwiczeń wojskowych.
Czytaj więcej
W tydzień po wyborach – przedstawiciele rządu PiS, przeszli do „totalnej opozycji” i rozliczają rzeczywistą opozycję z tego, czego nie zrobiła. Oskarżają ją, że ma zamiar zwijać armię.
Na ćwiczenia powoływani będą żołnierze pasywnej rezerwy zgodnie z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi w wielu specjalnościach wojskowych. Ponadto mogą być powoływane osoby posiadające szczególne kwalifikacje i umiejętności przydatne dla Sił Zbrojnych RP, jak np. informatycy, lekarze, weterynarze, kierowcy kat. C i D. - W przypadku tych osób preferowane jest powoływanie na ćwiczenia wojskowe w weekendy – informuje Justyna Balik.