Zdaniem rzecznika Pentagonu ćwiczenia mają „wzmocnić połączone zdolności reagowania i mają kluczowe znaczenie dla utrzymania swobodnej żeglugi i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego”.
Gospodarzem Szwedzi
Zaplanowane zostały operacje desantowe, artyleryjskie, poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, ćwiczenia obrony powietrznej, a także rozminowywania, działania prowadzone będą przez nurków i platformy bezzałogowe.
W manewrach wezmą udział okręty z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża: okręt transportowo-minowy ORP „Toruń” oraz dwa trałowce ORP „Wdzydze” oraz ORP „Drużno”
Gospodarzem ćwiczeń będzie Szwecja, jej główna baza znajduje się w Karlskronie. Królewska Szwedzka Marynarka Wojenna obchodzi właśnie 500-lecie powstania, została sformowana 7 czerwca 1522 r. po oddzieleniu się Szwecji od Unii Kalmarskiej (unia personalna, która łączyła Szwecję, Norwegię i Danię). W 1790 roku Szwedzi odnieśli największy triumf podczas wojny z Rosją, rozbijając flotę rosyjską w drugiej bitwie pod Svenskund.
Jak podaje dowództwo szwedzkich sił zbrojnych, ćwiczenia odbędą się nie tylko na morzu, ale też na przybrzeżnych poligonach w Niemczech, Szwecji, Polsce i krajach bałtyckich.