Informację o wniesieniu skargi nadzwyczajnej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych.
"Kilkuletni chłopiec przyjął spadek po zmarłym ojcu z dobrodziejstwem inwentarza, czyli miał odpowiadać za długi zmarłego tylko do wysokości odziedziczonego majątku. Jednak sąd to zlekceważył i kazał mu zapłacić na rzecz córki zmarłego 240 tys. zł zachowku, mimo że zobowiązania i długi jego ojca były znacznie wyższe. Sędzia wysłał do dziecka komornika i w konsekwencji wobec chłopca ogłoszono upadłość konsumencką" - opisał sytuację na portalu X (dawniej Twitter) Ziobro.
Szef MS dodał, że skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Jak bowiem ocenił "decyzja sądu urąga sprawiedliwości - narusza podstawowe zasady i gwarancje konstytucyjne".
Czym jest skarga nadzwyczajna
Przypomnijmy, iż instytucja skargi nadzwyczajnej została wprowadzona ustawą z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. Możliwość składania skarg nadzwyczajnych mają Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz, w zakresie swojej właściwości, Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznik Finansowy i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.