Jakie imię można nadać dziecku
Wybór imienia dla potomka musi być zgodny z prawem. O zasadach zgłaszania urodzenia stanowi prawo o aktach stanu cywilnego w art 59. Z przepisów wynika, że pociechy nie można nazwać w sposób ośmieszający ani nieprzyzwoity. Imię nie może być zgłoszone w formie zdrobniałej i powinno wskazywać na płeć dziecka. - Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci - stanowi pkt 3. art. 59. Dziecko może przyjąć maksymalnie dwa imiona urzędowe. Dozwolone też jest wybieranie imion obcych bez względu na obywatelstwo i narodowość rodziców.
Dla przykładu w 2020 r. w Katowicach urzędnicy odmówili nadania imienia Sosnowiec dla chłopca i Toshiba dla dziewczynki.
Czytaj także: Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2020 r. w Warszawie
Termin na zgłoszenie
Termin na rejestrację dziecka w urzędzie stanu cywilnego wynosi 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Dokument wystawia upoważniona osoba, która odebrała poród (np. lekarz, położna) i przekazuje do urzędu najpóźniej 3 dni od jego wystawienia.
Co ważne można zgłosić wyłącznie malucha urodzonego w Polsce. Obowiązek ten wypełnić może zarówno matka lub ojciec dziecka, którzy mają pełną zdolność do czynności prawnych.