Dostawca energii operatora dużego zakładu przemysłowego, reprezentowanego przez Kancelarię Brysiewicz i Wspólnicy podwyższył cenę energii o blisko 70%. Klient zwrócił się do kancelarii o pomoc, gdyż tego rodzaju podwyżka oznaczała dla niego kwartalnie ponad pół miliona złotych dodatkowych kosztów.
W pierwszej kolejności kancelaria doprowadziła do uzyskania zabezpieczenia roszczeń klienta poprzez utrzymanie ceny na dotychczasowym poziomie na czas trwania sporu. Z kolei po trwającym blisko rok postępowaniu, sąd przychylił się do twierdzeń kancelarii o bezprawności podwyższenia ceny. Sąd wskazał, że o ile ustalanie ceny w sposób kosztorysowy jest prawnie dopuszczalne, to musi się to odbywać na podstawie jasno określonych i weryfikowalnych kryteriów. W tym przypadku, sprzedawca dokonał korekty ceny powołując się jedynie na bliżej nieokreślone „zmiany rynkowe", co zostało przez sąd uznane za niewystarczające.
- Wyrok ten ma kardynalne znaczenie dla przemysłu, ponieważ daje operatorom możliwość przeciwstawienia się podwyżkom niezależnie od rozwiązań ustawy „prądowej". Kolejny raz z sukcesem doradzamy klientom, którzy napotykają na trudności w zapewnieniu swoim zakładom dostaw energii w rozsądnej cenie. To pokazuje jakość naszej praktyki prawa energetycznego - komentuje Jan Sakławski, radca prawny i partner Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy, prowadzący tę sprawę.
Zainteresowani wyrokiem powinni być przede wszystkim operatorzy zakładów przemysłowych, którzy nie będą musieli obawiać się bezprawnych podwyżek cen w 2020 roku, gdy sprzedawcy energii zaczną aktualizować stawki po roku obowiązywania zamrożenia cen.