Twórcza praca może dać korzyści podatkowe. Od przychodu odliczamy bowiem 50 proc. koszty, dzięki czemu mamy mniejszy dochód i w konsekwencji niższy PIT. Czy ta preferencja przysługuje także autorom specjalistycznych artykułów o prawie? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że tak.
Czytaj więcej:
Kancelaria prawna chce zamieszczać na swojej stronie internetowej teksty o wyrokach
Z wnioskiem o interpretację wystąpiła kancelaria zajmująca się doradztwem prawnym i podatkowym. Zatrudnia konsultantów, którzy mają umowy o pracę. Planuje poszerzyć im zakres obowiązków. Konsultanci mają przygotowywać artykuły, np. o najnowszym orzecznictwie sądowym, które będą zamieszczane na stronie internetowej kancelarii. Za teksty przysługuje wynagrodzenie. Czy można do niego zastosować 50 proc. koszty uzyskania przychodów?
Czytaj więcej:
Przypomnijmy, że warunki tej preferencji znajdziemy w art. 22 ust. 9-9b ustawy o PIT. Przede wszystkim przysługuje tylko niektórym twórczym zawodom. Są to m.in. architekci, aktorzy, publicyści, pisarze, reżyserzy, tłumacze, programiści komputerowi, muzycy, plastycy, naukowcy. Limit preferencyjnych kosztów wynosi 120 tys. rocznie. Aby z nich skorzystać musi powstać utwór, którym zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Musi też dojść do rozporządzenia prawami autorskimi.