Zarzucane naruszenie prawa konkurencji dotyczy porozumienia organizacji kartowych i polskich banków dotyczącego wspólnego ustalania sztywnej, niepodlegającej żadnym negocjacji opłaty interchange od każdej transakcji handlowej, za którą płatność dokonuje się kartą VISA lub MasterCard. Prawnicy z Maruta Wachta podjęli także współpracę z pełnomocnikami reprezentującymi inne podmioty ( m in. dwie największe sieci odzieżowe w Polsce) w analogicznych sprawach będących już na zaawansowanym etapie procedowania przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Łączna wartość reprezentowanych przez prawników Maruta Wachta roszczeń dochodzi już do 1 miliarda polskich złotych.
Sprawa antykonkurencyjnych opłat interchange była przedmiotem szerokiej debaty publicznej w latach 2006 – 2015, kiedy to ostatecznie ustawodawca europejski i polski, wobec braku woli uczestników tego rynku do obniżenia opłat interchange, postanowił obniżyć opłaty interchange do poziomu 0,2 i 0,3 % wartości brutto transakcji handlowej.
W 2014 roku Trybunał Sprawiedliwości UE wydał prawomocne orzeczenie, zgodnie z którym dotychczasowy sposób ustalania stawek opłat interchange stosowany przez organizację kartową MasterCard w kooperacji z bankami - emitentami karty wynikał z niedozwolonego porozumienia, przez co stanowił praktykę, ograniczającą konkurencję na rynku usług płatności kartowych. Ww. bezprawne działanie dotyka przede wszystkim akceptantów kart, tj. firm handlowych i usługowych akceptujących płatności swoich klientów kartami debetowymi i kredytowymi z logo VISA i MasterCard. Analogiczne praktyki stosowała organizacja kartowa VISA, która także w 2014 r. zawarła z Komisją Europejską porozumienie/ugodę i zobowiązała się, stosować stawki 0,2 % dla kart debetowych i 0,3 % dla kart kredytowych od stycznia 2015 r. Ograniczające konkurencję porozumienie rynkowe wielu polskich banków w systemie MasterCard i VISA potwierdził także polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta w Warszawie, jakkolwiek postępowanie odwoławcze w Polsce nie jest jeszcze prawomocnie zakończone (toczy się już 13 lat).
Podstawą składanych przez prawników z Maruta Wachta pozwów jest implementowana przez Polskę dyrektywa unijna regulująca odpowiedzialność odszkodowawczą za szkody wyrządzone przez naruszenie prawa konkurencji. Polska ustawa o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji, wprowadzająca ww. dyrektywę do polskiego porządku prawnego, zawiera szereg ułatwień proceduralnych w dochodzeniu tego rodzaju roszczeń. W 2019 na kanwie wskazanej dyrektywy unijnej dot. roszczeń odszkodowawczych przedsiębiorców oraz postanowień Traktatu dot. naruszenia prawa konkurencji, pojawiło się bardzo korzystne dla poszkodowanych przedsiębiorców orzecznictwo (m in. opinia Rzecznika Generalnego i wyrok w sprawie Skanska C -724/17, sprawa Otis C 435/18, czy też Cogeco Communications C -637/17). W analogicznej sprawie węgierskiej dot. porozumienia VISA i MasterCard oraz węgierskich banków w sprawie interchange (C-228/18), Rzecznik Generalny TSUE wydał opinię, w odpowiedzi na pytanie prejudycjalne sądu węgierskiego, która w istocie potwierdza istnienie zakazanego porozumienia w rozumieniu prawa unijnego.
- Mimo precedensowego charakteru spraw i nowej regulacji prawnej, Sąd Okręgowy w Warszawie odważnie i sprawnie prowadzi postępowanie dowodowe w ww. sprawach dot. sieci odzieżowych. Uwzględnia nie tylko polskie przepisy prawne, ale również wskazane wyżej orzecznictwo TSUE w sprawach dot. roszczeń odszkodowawczych z tytułu naruszenia prawa konkurencji. Orzecznictwo TSUE kładzie nacisk podobnie jak w sprawach frankowych, na interes poszkodowanego i prewencyjny cel takich powództwo, które mają podobnie, jak postępowania antymonopolowe zapobiegać naruszeniom prawa konkurencji - podkreśla kancelaria Maruta Wachta.