Raport „European M&A Outlook" opublikowany po raz ósmy przez kancelarię CMS we współpracy z firmą badawczą Mergermarket stanowi kompleksową ocenę nastrojów na europejskim rynku M&A. Tegoroczne badanie objęło przedstawicieli 230 największych graczy na rynku fuzji i przejęć, w tym dyrektorów generalnych spółek, dyrektorów finansowych, przedstawicieli banków, dyrektorów ds. fuzji i przejęć, inwestorów private equity i ekspertów branżowych.
Według danych Mergermarket, w pierwszym półroczu 2020 roku w Europie zaobserwowano spadek transakcji M&A do poziomu 2,8 tys. o łącznej wartości 262,9 mld euro (odpowiednio 29% i 31% redukcja w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2019 r.). Podobnie wyglądała sytuacja w Europie Środkowo – Wschodniej, gdzie zawarto 208 transakcji o wartości 8,5 mld euro (odpowiednio 34% i 32% mniej niż w analogicznym okresie 2019 r.). Drugi kwartał na europejskim rynku transakcyjnym przyniósł zarówno najniższą wartość, jak i liczbę M&A w ujęciu kwartalnym od 2013 roku.
„W Polsce po kilku miesiącach wyczekiwania, od pewnego czasu widzimy powrót do akwizycji, co mamy szansę zobaczyć w lekkim wzroście liczby zawieranych transakcji już na koniec obecnego kwartału. Ponownie ruszyły procesy transakcyjne wstrzymane w marcu i w kwietniu" - zauważa Rafał Zwierz, partner kierujący praktyką transakcyjną kancelarii CMS. „Wielu inwestorów poszukuje aktywów pozwalających na rozwój biznesu w zmienionych warunkach gospodarczych. Ponadto obserwujemy sektory, takie jak OZE, które nie odczuły w istotny sposób skutków pandemii i w których spodziewamy się dalszego wzrostu aktywności inwestorów" – dodaje.
W sumie od początku roku do 21 września br. na polskim rynku byliśmy świadkami transakcji o wartości 5,2 mld euro, co oznacza ponad 20% wzrost wartości w porównaniu do pierwszych trzech kwartałów 2019 r. i 40% spadek liczby dokonywanych akwizycji
Do sektorów, w których możemy spodziewać się największej aktywności transakcyjnej w nadchodzących miesiącach należą: TMT, farmaceutyczny i ochrony zdrowia, chemiczno – przemysłowy, handlowy, usług biznesowych oraz finansowy, jako te branże, które najmniej ucierpiały w trakcie zamknięcia gospodarki. Możemy być także świadkami akwizycji w europejskim sektorze energetyczno-wydobywczym – z jednej strony ze względu na ożywienie w energetyce odnawialnej, ale także w konsekwencji wielu wyzwań przed jakimi stoi branża górnicza i energetyka węglowa oraz wahań cenowych na rynku ropy.