Usługi finansowe oraz przemysł biomedyczny i ochrona zdrowia to sektory, w których pandemia szczególnie wydatnie przyczyni się do przyspieszenia procesu cyfryzacji. W dalszej kolejności respondenci wskazali sektor wytwórczy, motoryzacyjny i energetyczny.
W związku z digitalizacją, 2/3 ankietowanych przewiduje zwiększenie nakładów na technologie informatyczne w przyszłym roku. Jedynie 6% przedsiębiorstw odroczyło na skutek pandemii swoje projekty cyfryzacyjne.
„Pomimo utrzymującej się pandemii, optymizmem napawa fakt, że wiele firm w Europie Środkowo-Wschodniej przyspiesza procesy cyfryzacji bądź przeznacza na ten cel większe środki" - komentuje Dóra Petranyi, dyrektor zarządzający CMS w Europie Środkowej i Wschodniej. „Już w tej chwili w wielu krajach naszego regionu dysponujemy wysokiej jakości infrastrukturą cyfrową, do której należy szerokopasmowy internet, infrastruktura e-handlu i technologia 4G. Jednak, aby dotrzymać kroku innym rynkom wysokorozwiniętym, musimy stać się bardziej konkurencyjni dzięki technologiom takim jak 5G czy sztuczna inteligencja, którym z kolei muszą towarzyszyć konieczne rozwiązania i standardy regulacyjne".
„Podobnie jak w zachodniej części naszego kontynentu, głównym źródłem konkurencyjności w Europie Środkowo-Wschodniej będzie technologia 5G. Aby móc w pełni wykorzystać jej potencjał, musimy jeszcze pokonać kilka przeszkód, ponieważ nie przeprowadzono pełnej standaryzacji europejskiej sieci 5G. Choć współdzielenie sieci staje się bardziej powszechne, co ma miejsce na przykład w Czechach, Polsce, Rumunii i na Węgrzech, to organy regulacyjne na poziomie krajowym wciąż wykazują zróżnicowane podejście" – podkreśla Eva Talmacsi, partner współkierująca praktyką technologiczną w Europie Środkowo-Wschodniej.
Sztuczna inteligencja jako główne narzędzie zmiany
Przedsiębiorcy w regionie wskazują na sztuczną inteligencję (AI) jako kluczowe narzędzie w transformacji przedsiębiorstw, ze względu na możliwość poprawy produktywności, szybkości i wydajności. Nieco ponad połowa respondentów (58%) korzysta już z rozwiązań AI, a znaczna większość (83%) planuje inwestycje w tym zakresie.