Kwestia ta ma zastosowanie w sprawach osób, które zostały ciężko poszkodowane w wypadku samochodowym i długo pobierają świadczenia.
Jak waloryzować odszkodowanie
Problem, z którym przyszło zmierzyć się Sądowi Najwyższemu, wynikł w sprawie z powództwa kobiety kilka lat temu ciężko poszkodowanej w wypadku samochodowym. Teraz domaga się ona ustalenia wyrokiem odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń (odpowiadającego z OC sprawcy wypadku). A konkretnie waloryzacji tzw. sumy gwarancyjnej, która tę odpowiedzialność ubezpieczeniową ogranicza. W okresie, gdy doszło do tragicznego wydarzenia, kwota była niższa niż obecnie. Później zmieniły się przepisy.
Sąd Okręgowy, a następnie Sąd Apelacyjny w Łodzi uwzględniły żądania powódki. Jako kryterium „podwyżki” sumy gwarancyjnej przyjęły aktualną na dzień orzekania jej wysokość dla umów obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, wynikającą z art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Czytaj więcej
Wyższe kwoty gwarancyjne odszkodowania z OC, określenie ruchu pojazdu wielofunkcyjnego – to nowości noweli, która ma spełnić unijne wymagania.
Sąd apelacyjny wskazał, że przystąpienie Polski do UE spowodowało konieczność przyjęcia norm prawnych w wyższym stopniu chroniących ubezpieczonych. Wzrost wynagrodzeń i zamożności społeczeństwa też skutkowały wzrostem cen towarów i usług, co z kolei spowodowało wzrost kwot zasądzanych odszkodowań. Choć te procesy zachodziły stopniowo, to nie pozbawia ich nadzwyczajności, a to jest przesłanka zastosowania waloryzacji.