Na lotnisku Chopina pękły 2 miliony. Tłok na europejskich lotniskach

W czerwcu 2024 r. Lotnisko Chopina w Warszawie po raz pierwszy w swojej historii odprawiło ponad 2 miliony pasażerów w ciągu miesiąca. O rekordach informują też inne europejskie lotniska.

Publikacja: 12.07.2024 13:26

Na lotnisku Chopina pękły 2 miliony. Tłok na europejskich lotniskach

Foto: Materiały prasowe Lotniska Chopina

To niekoniecznie dobra wiadomość dla pasażerów, którzy muszą się tłoczyć, nie mówiąc już o opóźnieniach lotów, tym razem spowodowanych głównie burzami. I nie jest to tylko problem stołecznego portu.

Lotnisko Chopina w Warszawie z rekordem odprawionych pasażerów. Powód do dumy i zobowiązanie

W Warszawie w czerwcu odprawiono 2,005 mln osób, czyli o 10,5 proc. więcej niż w ubiegłym roku i o ponad 12 proc. więcej w porównaniu z czerwcem 2019 r., czyli okresem przed pandemią. W pierwszym półroczu 2024 roku Lotnisko Chopina odprawiło 9 738 175 osób – o ponad 13 proc. więcej niż w tym samym okresie 2019 roku i prawie 17 proc. więcej niż w ubiegłym roku — informuje port w komunikacie. Rekordowy był 28 czerwca – odprawiono wówczas najwięcej pasażerów w ciągu jednej doby, bo prawie 75 tys. osób. Czyli tyle, ile np. na największym francuskim lotnisku  Charles de Gaulle.

Czytaj więcej

Seria kłopotów Boeinga nie ma końca. Teraz maski tlenowe do sprawdzenia

– Tak olbrzymie wzrosty to powód do dumy, ale również zobowiązanie do dalszego rozwoju, zarówno pod względem jakości usług, jak i pod względem możliwości naszego portu lotniczego. Dlatego tak istotna dziś jest nasza strategia, skoncentrowana na modernizacji i inwestycjach w nowoczesną infrastrukturę – skomentował wyniki Adam Sanocki, Członek Zarządu PPL S.A.

Ruch biznesowy na Lotnisku Chopina wraca powoli

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. ze stołecznego portu najwięcej pasażerów podróżowało w ruchu tradycyjnym – 6,035 mln osób, o ok. 250 tys. mniej niż w 2019 roku. To zjawisko, które także powtarza się w innych europejskich portach, bo powrót ruchu biznesowego jest wolniejszy niż jest to w przypadku podróży w celach turystycznych. Największy przyrost liczby pasażerów względem przedpandemicznego okresu nastąpił w segmencie czarterów. W bieżącym roku rejsami czarterowymi podróżowało 1,234 mln osób, czyli o 47 proc. więcej niż w 2019 r. Z rejsów niskokosztowych skorzystały 2 463 110 osoby, stanowi to wzrost o blisko 68 proc. w odniesieniu do pierwszego półrocza roku 2019.

To pokazuje strukturę ruchu ze stołecznego portu i daje pole do negocjacji z przewoźnikami o możliwościach przeniesienia chociażby części tego ruchu na lotniska w Radomiu i Modlinie.

Rekordowe wyniki Chopina skomentował także pełnomocnik rządu ds. CPK, Maciej Lasek.  W tym roku według szacunków nasze największe lotnisko odprawi ponad 20 mln pasażerów, czyli osiągnie swoją graniczną przepustowość. Przez ostatnie osiem lat poprzedni rząd blokował jego modernizację, co hamowało postęp i możliwości rozwoju polskiego lotnictwa. W kontekście projektu CPK takie zaniedbania były wielkim błędem, ponieważ ograniczyły możliwość generowania ruchu w centralnej Polsce, który ma w przyszłości zasilić nowe lotnisko w Baranowie – mówił Maciej Lasek.

Tłok na europejskich lotniskach. Dobrze dla finansów, ale i kłopot

Rekordy na europejskich lotniskach w czasie szczytowych miesięcy letnich, to gwarancja dobrych wyników finansowych, ale i duży kłopot. W większości portów w zachodniej Europie czas oczekiwania na kontrolę bezpieczeństwa wynosi 20 minut do pół godziny, wyjątkiem jest rzymskie Fiumicino, gdzie zainstalowano super wydajne skanery, które pozwalają skontrolować bagaż bez konieczności wyjmowania płynów i elektroniki.

Taki sprzęt jest również na lotniskach niemieckich w miastach, gdzie odbywały się mecze turnieju Euro 2024. Chociaż w tym wypadku zarządzający nie zdążyli zainstalować tablic z informacjami, więc zdezorientowani nie korzystają z udogodnień, narażając się na ruganie ze strony funkcjonariuszy zmęczonych zwiększonym ruchem. Odlatujący kibice są dla nich dużym wyzwaniem.

Lotniska są bardziej zatłoczone, bo w dniach zawirowań pogodowych wiele lotów jest opóźnionych, bądź odwołanych. Pasażerowie przyjeżdżają także do odpraw wcześniej obawiając się kolejek, co dodatkowo zwiększa tłok.

To niekoniecznie dobra wiadomość dla pasażerów, którzy muszą się tłoczyć, nie mówiąc już o opóźnieniach lotów, tym razem spowodowanych głównie burzami. I nie jest to tylko problem stołecznego portu.

Lotnisko Chopina w Warszawie z rekordem odprawionych pasażerów. Powód do dumy i zobowiązanie

Pozostało 92% artykułu
Transport
PAŻP podnosi stawki. W przyszłym roku polecimy drożej
Transport
Załamuje się popyt na samochody elektryczne. Już cierpią producenci w Polsce
Transport
CPK odcina się prezydentowi Andrzejowi Dudzie: „To nieprawda!”
Transport
Chińskie nabrzeże w Gdyni pod specjalnym nadzorem
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Transport
Boeing po raz pierwszy w historii wprowadza cięcia wydatków w zarządzie. Pod naciskiem strajkujących