Ten proces destrukcji miłości doskonale przedstawił popularny film „Wojna państwa Rose" z Michaelem Douglasem. Zaczyna się od scen obrazujących narodziny uczucia i namiętności między bohaterami, a kończy się sekwencją, w której biegają oni po domu rzucając w siebie talerzami, wyzywając się i grożąc sobie śmiercią. Przypadki rozpadu związków w programie Discovery są jeszcze bardziej mroczne i drastyczne.
W 1991 roku Gladis Soto zabiła swojego męża, który miał ją zdradzać. W sądzie wychodzą na jaw przerażające tajemnice jej małżeństwa. Popełniła morderstwo nie tylko w reakcji na niewierność swojego życiowego partnera. Była przez niego bita i poniżana, a poprzez zbrodnię chciała się uwolnić od cierpienia. Nikt z jej rodziny, ani bliskich nie wiedział, że stała się ofiarą, trwającej wiele lat, przemocy domowej. Twórcy programu próbują dowiedzieć się czy zabiła w afekcie czy z premedytacją, wszystko wcześniej planując.
W innym odcinku na ławie oskarżonych zasiada Peggy, twierdzi, że mąż pastwił się nad nią, ale sąd ma wątpliwości i zleca dodatkowe dochodzenie w tej sprawie.
W programie wypowiadają się psychologowie i śledczy, wspólnie próbując odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ludzie nie zdolni do skrzywdzenia bliźniego, nagle dokonują potwornych zbrodni, do tego na swoich najbliższych. Nie zawsze przyczyną jest przemoc domowa, czasem narastające napięcie w związku, problemy z organizacją życia, wystarczą, aby mąż albo żona chwycili za nóż i rzucili się na siebie. Twórcy programu starają, choć minimalnie, naświetlić mroczną ludzką naturę i niejasne motywy zbrodni.
W najbliższych odcinkach, m.in. historia państwa Getkate, określanych przez rodzinę i sąsiadów jako radosne i przykładne małżeństwo, ale w rzeczywistości przeżywających kryzys zakończony tragedią.