Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 18 na 19 maja doszło do 10 w maju ataku powietrznego na Kijów - tym razem przy użyciu dronów-kamikadze.
Koniec czwartkowej relacji
Na kolejne doniesienia dotyczące rosyjskiej inwazji na Ukrainę zapraszamy w piątek od wczesnego poranka.
Rosjanie przekonani o „bliskim” zdobyciu Bachmutu
Denis Puszylin, pełniący rolę szefa okupacyjnych władz w obwodzie donieckim, stwierdził w rozmowie z propagandową agencją RIA Nowosti, że siły rosyjskie są „bliskie” zdobycia Bachmutu. Jak przekonywał, pod kontrolą ukraińskich obrońców pozostaje tylko „niewielki obszar” miasta. Wtórował mu na łamach tej samej agencji anonimowy bojownik z grupy Wagnera. Według niego Ukraińcy kontrolują już tylko „800 metrów kwadratowych terytorium” miasta, a walki toczą się na zachodnich obrzeżach Bachmutu.
Alarm powietrzny w obwodzie graniczącym z Polską
Alert powietrzny ogłoszono w obwodach żytomierskim, chmielnickim, rówieńskim, tarnopolskim i wołyńskim. Nadal obowiązuje on również w stolicy oraz obwodach kijowskim i czernihowskim. Kanały monitorujące informują o dronach Shahed zmierzających w kierunku zachodnim.
Były prezes Sądu Najwyższego Ukrainy aresztowany na 60 dni
Sąd antykorupcyjny zdecydował o aresztowaniu Wsewołoda Kniaziewa, byłego prezesa Sądu Najwyższego Ukrainy, na 60 dni z możliwością wyjścia po wpłaceniu kaucji w wysokości 107 360 000 hrywien (równowartość ok. 12,3 mln zł). Prokuratorzy chcieli ustalenia wyższej kaucji, w wysokości 150 mln hrywien. Argumentowali, że aresztowany może chcieć ukrywać się na Ukrainie lub za granicą, wpływać na świadków, biegłych, innych sędziów SN, a nawet niszczyć dowody. Z kolei sam Kniaziew i jego prawnicy zwrócili się do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego niezwiązanego z aresztem.
Alarm powietrzny w Kijowie
W Kijowie, obwodzie kijowskim oraz czterech regionach na wschodzie Ukrainy, ogłoszono alert powietrzny. Lokalne kanały na Telegramie mówią o rosyjskich dronach, zmierzających w kierunku stolicy kraju.
Norwegia podwoi liczbę instruktorów szkolących ukraińskie wojsko
Norwegia zamierza od lata podwoić liczbę instruktorów szkolących ukraińskich żołnierzy - zapowiedział Bjørn Arild Gram, minister obrony Norwegii, na wspólnej konferencji prasowej ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Benem Wallace'em.
Zełenski wspomniał o kontrofensywie. Ale nie podał szczegółów
Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek z ukraińskimi dowódcami, dając do zrozumienia, że ukraińskie wojsko szykuje się do ofensywy, ale nie podał żadnych konkretnych informacji. - Brygady ofensywne mają się dobrze, przygotowujemy się, ale żadnych szczegółów - powiedział w swoim wieczornym przemówieniu. Po kilku dniach masowych rosyjskich ataków rakietowych na Kijów i inne części Ukrainy, Zełenski mówił też, że dla jego kraju priorytetem na najbliższe dni jest wzmacnianie systemów obrony powietrznej i zwiększanie zapasów rakiet, szkolenie żołnierzy i zdybcie większej ilości broni dalekiego zasięgu.
Rosjanie zalewają pola w okupowanej części Zaporoża
- Widzimy tendencję nieprzyjaciela do zalewania pól. W okupowanej części Zaporoża istnieje duży system irygacyjny, teraz wróg celowo podnosi poziom wody i zalewa pola tymi kanałami. Wydaje się, że w ten sposób buduje dla siebie struktury obronne - powiedział mer okupowanego Melitopola Iwan Fedorow na antenie ukraińskiej telewizji. Według niego niektóre pola są zaminowane, a powodzie i miny uniemożliwiają prowadzenie prac rolniczych na terenach okupowanych.
Brytyjski minister obrony potwierdził użycie przez Ukrainę pocisków Storm Shadow
Ben Wallace, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii, potwierdził, że przekazane Ukrainie pociski dalekiego zasięgu Storm Shadow zostały już przez Kijów użyte. - Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że o ile rozumiem, one (pociski Storm Shadow – red.) są w użyciu od momentu, gdy ogłosiliśmy ich transfer na Ukrainę, ale nie zamierzam wchodzić w szczegóły – mówił na konferencji prasowej. Podkreślił przy tym, że systemy uzbrojenia dostarczone Ukrainie przez zachodnich sojuszników, są „potężne”.
Kadyrow wysłał kolejnych Czeczenów na wojnę
Wódz Czeczenii Ramzan Kadyrow zapowiedział wysłanie na front kolejnej grupy żołnierzy z 96. pułku operacyjnego Okręgu Północnokaukaskiego Wojsk Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej. „Godni synowie narodu czeczeńskiego udali się do Donbasu i na Ukrainę, by dołączyć do swoich braci-żołnierzy, którzy tydzień wcześniej zastąpili ich kolegów na tej misji. Każdy z bojowników jest zdeterminowany, by przyczynić się do obrony Rosji przed natowskimi bandytami i ukraińskimi nazistami” - napisał na Telegramie. Zachwalał przy tym rzekomo znakomite wyszkolenie czeczeńskich bojowników. „Jestem absolutnie pewien, że personel pułku pod dowództwem dzielnego dowódcy i oficera bojowego Magomeda Tuszajewa należycie wypełni wszystkie zadania postawione przez prezydenta Rosji w celu ochrony interesów naszego kraju w Donbasie i na Ukrainie” - dodał.
Rosjanie uderzyli w Nikopol ciężką artylerią
Po południu wojska rosyjskie ostrzelały w obwodzie dniepropetrowskim z ciężkiej artylerii - poinformował na Telegramie Serhij Łysak, szef miejscowej administracji. „Na miasto spadło kilkanaście pocisków. Nikt nie został ranny. Niestety, są zniszczenia” - napisał. Uszkodzone zostały cztery domy i jeden budynek gospodarczy. Kolejne trzy zostały uszkodzone. Zerwaniu uległy też trzy linie energetyczne.
W Kijowie będzie stacja metra Warszawska
Rada Miasta Kijowa zderusyfikowała dziś 26 obiektów miejskich - poinformował mer miasta Witalij Kliczko. I tak stacja metra Drużby narodiw (Przyjaźni Narodów) została przemianowana na Zwiryniecką, a stacja Płoszcza Lwa Tołstoho (Plac Lwa Tołstoja) na Plac Bohaterów Ukrainy. Z kolei budowana dopiero stacja Prospekt Prawdy otrzymała nazwę „Warszawska”. „Zmieniono także nazwy wielu ulic i uliczek w różnych dzielnicach stolicy. Łącznie w stolicy nowe nazwy otrzymało już 314 obiektów miejskich” - dodał Kliczko.
Alarm powietrzny w całej Ukrainie
We wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszony został alert powietrzny. Prawdopodobnie ma to związek ze startem z bazy Sawaslejka w obwodzie niżnonowogrodzkim MiG-a-31, zdolnego do przenoszenia rakiet Kindżał. Ich zasięg obejmuje całą Ukrainę.
Zełenski: Nie dajmy się zwieść, gdy Rosja zacznie mówić o pokoju
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim przesłaniu do uczestników konferencji PISM Strategic Ark 2023 ostrzegł, by nie dać się zwieść Rosji, gdy zacznie ona mówić o pokoju. Jego zdaniem będzie to oznaczać tylko to, że „po prostu potrzebuje czasu na nowe plany”. - Rosja nie martwi się o koniec rozlewu krwi, ale o koniec pieniędzy i środków, aby go kontynuować - przekonywał. Według niego Rosji nie potrzebny jest pokój, ale czas na wyprodukowanie nowych rakiet, opracowanie nowych planów i przeprowadzenie nowych ataków. - Taka jest formuła rosyjskiej polityki. Niezmienna od wieków - zauważył.
Ukraina dostała od USA sprzęt o wartości o 3 mld dol, mniejszej, niż planowano
Błąd księgowy wyniknął z przypisania „wyższej niż uzasadniona” wartości broni, która została zabrana z magazynów Pentagonu, a następnie wysłana na Ukrainę.
Czytaj więcej
Pentagon przecenił wartość amerykańskiego sprzętu, wysłanego na Ukrainę, o około 3 miliardy dolarów twierdzi agencja Reutera, powołując się na źródła w Departamencie Obrony.
Wielka Brytania wywiązała się z obietnic dla Ukrainy
Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie obiecane wcześniej armatohaubice, a także transportery opancerzone i pojazdy opancerzone - wynika z pisemnej odpowiedzi brytyjskiego wiceministra obrony Jamesa Hippie, opublikowanej w czwartek na stronie internetowej brytyjskiego parlamentu. O sprawę pytał minister obrony w gabinecie cieni opozycyjnej Partii Pracy, John Healy. Prosił on o potwierdzenie przekazania Ukrainie m.in. czołgów Challenger-2, dział AS-90, transporterów opancerzonych Bulldog, Spartan, Stormer i M113, a także pojazdów opancerzonych Wolfhound, Mastiff, Husky i FV104. Hippie odpowiedział, że „wszystkie” obiecane jednostki sprzętu zostały dostarczone, a także „sprzęt pomocniczy i pakiety wsparcia dla sprzętu głównego”.
Watykański blog: Wysłannicy papieża pojadą do Kijowa i Moskwy
Inicjatywa jest prawdopodobnie potwierdzeniem „misji”, o której mówił dziennikarzom papież w podróży powrotnej z Węgier. Ogłosił wówczas, że Watykan bierze udział w misji pokojowej, której celem jest „próba zakończenia konfliktu między Rosją a Ukrainą”.
Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin zgodzili się na rozmowy ze specjalnymi wysłannikami papieża Franciszka „w celu omówienia osiągnięcia rozejmu” - twierdzi watykański blog il Sismografo .
Czuwaszja zakazuje używania dronów
Od 18 maja mieszkańcy Czuwaszji mają zakaz używania bezzałogowych statków powietrznych bez pozwolenia. O zakazie poinformował szef władz regionu Oleg Nikołajew. Od 1 maja w tej republice obowiązywał zakaz korzystania z dronów w dni świąteczne. „Dzisiaj żyjemy w reżimie specjalnej operacji wojskowej (jak w rosyjskiej nowomowie propagandowej mówi się o inwazji na Ukrainę - red.). A biorąc pod uwagę rosnącą częstotliwość ataków dronów, musimy oczywiście dołożyć wszelkich starań, aby chronić naszych mieszkańców” - tłumaczył Nikołajew na swoim koncie na Telegramie.
Czeboksary, stolicę Czuwaszji, dzieli od Ukrainy ok. 900 km.
Rosja ściga Wenezuelczyków za „fałszywe informacje” o wojnie
Sąd w Moskwie zdecydował o zaocznym aresztowaniu dwóch obywateli Wenezueli pod zarzutem rozpowszechniania fałszywych informacji o rosyjskiej armii. Dzień wcześniej Kolumbijczyk Alberto Enrique Giraldo Saray został skazany na pięć lat i dwa miesiące więzienia. Postawiono mu ten sam zarzut. Obecne prawo w Rosji przewiduje sankcje nawet za nazwanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę inaczej, niż terminem „specjalna operacja wojskowa”.
Gen. Skrzypczak: Rakieta, która spadła pod Bydgoszczą się po prostu Rosjanom urwała
- Na sto wystrzelonych rakiet dwie błądzą – taka jest praktyka wojskowa i wszyscy o tym wiedzą - tłumaczył były dowódca Wojsk Lądowych.
Czytaj więcej
- Jestem starym żołnierzem i nie znam takiego przypadku, żeby podwładny nie zameldował przełożonemu o zdarzeniu takiej rangi, tym bardziej że za wschodnią granicą jest wojna - powiedział gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, komentując sprawę rosyjskiej rakiety, która spadła w lesie w pobliżu Bydgoszczy.
Białoruś: Zachód próbuje zniszczyć integrację krajów poradzieckich
Sekretarz stanu Rady Bezpieczeństwa Białorusi Aleksander Wołfowicz ubolewał po posiedzeniu Rady Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w Mińsku, że kraje zachodnie zadają „ciosy więzom integracyjnym w przestrzeni poradzieckiej, w tym w ramach OUBZ”. Według niego Zachód stosuje „narzędzia soft power, oferowane są różne alternatywne formaty współpracy bilateralnej i multilateralnej”. - Wszyscy doskonale widzimy, do czego prowadzą te układy. I wiemy, co może się wydarzyć - przekonywał Wołfowicz, narzekając na brak jedności z Rosją krajów, które oddzieliły się od ZSRR.
Szczyt NATO w Wilnie tematem narady w BBN
W trakcie zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę narady w BBN „bardzo szeroko omówione zostały wszystkie działania, które zostały zaplanowane do realizacji przed zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie” - przekazał Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Czytaj więcej
- W trakcie tego spotkania bardzo szeroko omówione zostały wszystkie działania, które zostały zaplanowane do realizacji przed zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie. Są to działania skupione na kwestii dotyczącej planowania regionalnego, generacji sił, również struktury dowodzenia i adaptacji struktury dowodzenia sojuszu NATO do współczesnych wyzwań, do aktualnych wyzwań - poinformował po naradzie zwołanej przez prezydenta Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Zełenski nie poleci na szczyt G7 do Japonii
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie w niedzielę udział w szczycie państw G7 w Hiroszimie - poinformował japoński rząd. Zełenski z uczestnikami połączy się online. Wcześniej spekulowano, że prezydent uda się do Japonii osobiście.
Władimir Putin ma mediować między Armenią a Azerbejdżanem
Do rozmów pokojowych z udziałem premiera Armenii, Nikola Paszyniana i prezydenta Azerbejdżanu, Ilhama Alijewa, ma dojść 25 maja w Moskwie. Mediować między przywódcami zwaśnionych państw ma prezydent Rosji, Władimir Putin.
W Waszyngtonie coraz częściej rozmawia się na temat zamrożonego konfliktu na Ukrainie
Zdaniem przedstawicieli władz USA taki stan może utrzymać się nawet przez dziesięciolecia.
Czytaj więcej
Amerykańscy urzędnicy zakładają rosnące prawdopodobieństwo, że wojna na Ukrainie przekształci się w zamrożony konflikt, który potrwa wiele lat - być może dziesięcioleci.
Rosjanie ostrzelali wieś Cyrkuny, w obwodzie charkowskim
Rakiety miały spaść na budynek mieszkalny. Pod jego gruzami mogą znajdować się ludzie - pisze Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.
Łukaszenko: Rosjanie byli gotowi zawrzeć niekorzystne dla siebie porozumienie
Zdaniem Łukaszenki Rosja i Ukraina powinny ponownie usiąść do stołu negocjacyjnego, by zakończyć wojnę.
Czytaj więcej
Rosja była gotowa podpisać porozumienie pokojowe z Ukrainą na nieopłacalnych dla siebie warunkach - powiedział Aleksander Łukaszenko.
Rosja potwierdza nocne ataki rakietowe na Ukrainę
Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że w nocy doszło do ataku rakietowego z użyciem pocisków woda-ziemia i powietrze-ziemia na cele na Ukrainie. Celem ataku miały być rezerwy ukraińskiej armii oraz magazyny uzbrojenia. Gen. Konaszenkow przekonywał, że wszystkie cele uderzeń zostały trafione. Tymczasem Ukraińcy podają, że strącili 29 z 30 rosyjskich rakiet wystrzelonych w nocy z 17 na 18 maja.
W BBN trwa od 12 narada z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz szefa Sztabu Generalnego i dowódcy operacyjnego
Narada ma związek z przygotowaniami do szczytu NATO, odbywa się też kilka tygodni po ujawnieniu, że w grudniu spadła na Polskę rosyjska rakieta Ch-55, o czym nie wiedział ani premier, ani prezydent.
Ukraina musi do września udowodnić Zachodowi, że może pokonać Rosjan
Dla wielu sojuszników Ukrainy najbliższych pięć miesięcy będzie decydujące o dalszym przebiegu wojny. Od wyników kontrofensywy zależy dalsze wsparcie. Ukraina może być zmuszona do rozpoczęcia negocjacji z Rosją.
Czytaj więcej
Ogromne dostawy broni dla ukraińskiej armii dochodzą do progu możliwości Zachodu - informuje "Financial Times" powołując się na rozmowy z urzędnikami z państw wspierających Ukrainę. Dla wielu z sojuszników Kijowa wrzesień będzie przełomowym momentem wojny, po którym możliwa będzie konieczność rozpoczęcia rozmów pokojowych.
Ławrow: Kolejne dwa miesiące będą kluczowe dla "porozumienia zbożowego"
Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji oświadczył, że los przedłużonego, za zgodą Rosji, na dwa miesiące, tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca 2022 roku, będzie zależał od tego, co wydarzy się w najbliższych dwóch miesiącach. - Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, biorąc pod uwagę apele naszych partnerów, wsparliśmy inicjatywę prezydenta (Recepa Tayyipa) Erdogana, który ogłosił wczoraj, że porozumienie będzie przedłużone na kolejne dwa miesiące - mówił Ławrow na konferencji prasowej. Jednocześnie Ławrow zaznaczył, że mimo starań sekretarza generalnego ONZ, Antonio Guterresa, "państwa, które nałożyły sankcje uniemożliwiające normalny transport rosyjskich produktów rolnych" nie wycofują się z nich, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość porozumienia.
Jewgienij Prigożyn twierdzi, że jednostki regularnej rosyjskiej armii cofają się na odcinku frontu na północ od Bachmutu
- Proszę, nie odsłaniajcie naszych flanek - zaapelował Jewgienij Prigożyn, zwracając się do ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, gen. Walerego Gierasimowa.
Czytaj więcej
Jewgienij Prigożyn, założyciel Grupy Wagnera, w nagraniu umieszczonym w czwartek w serwisie Telegram, po raz kolejny oskarżył rosyjską armię o to, że ta cofa się w rejonie Bachmutu, odsłaniając flanki zgrupowania najemników Grupy Wagnera, którzy toczą walki o miasto.
Ławrow: USA nie są gotowe do konstruktywnych działań mających rozwiązać sytuację na Ukrainie
Szef MSZ Rosji mówił o tym na konferencji po spotkaniu z szefem MSZ Ugandy. Zdaniem Ławrowa USA "nie są gotowe ani teraz, ani w dającej się przewidzieć przyszłości, podjąć konstruktywne działania w kwestii rozwiązania sytuacji na Ukrainie, która sami tworzyli przez wiele lat i robili to w kontekście ich strategicznego kierunku, by przeciwdziałać powstaniu wielobiegunowego świata, by utrzymać hegemonię, podporządkować swojej woli wszystko i wszystkich".
Mołdawia nie korzysta już z rosyjskiego prądu ani gazu
Premier Mołdawii, Dorin Recean oświadczył, że o ile na początku wojny Rosji z Ukrainą 100 proc. energii konsumowanej na Mołdawii pochodziło z Rosji, "dziś Mołdawia może przetrwać bez gazu i elektryczności z Rosji". - Mołdawia nie korzysta już z rosyjskiego gazu, jest zintegrowana z europejską siecią energetyczną - dodał.
Czytaj więcej
W momencie rosyjskiej inwazji na Ukrainę Mołdawia była w stu procentach zależna od rosyjskiego gazu. Dziś nie potrzebuje go już wcale.
25 maja Leonid Breżniew ma stracić honorowe obywatelstwo Kijowa
Decyzję w tej sprawie ma podjąć kijowska rada miejska.
Czytaj więcej
Leonid Breżniew, były sekretarz generalny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (de facto przywódca ZSRR), ma być pozbawiony honorowego obywatelstwa Kijowa przez radę miejską ukraińskiej stolicy
Gaz tanieje, budżet Kremla krwawi
Tysiąc metrów sześciennych za 348 dolarów - tak tani gaz był w Europie po raz ostatni w maju 2021 roku. Kreml narzeka na spadek dochodów z surowców. W budżecie Rosji zieje ogromna dziura.
Czytaj więcej
Tysiąc metrów sześciennych za 348 dolarów - tak tani gaz był w Europie po raz ostatni w maju 2021 roku. Kreml narzeka na spadek dochodów z surowców. W budżecie Rosji zieje ogromna dziura.
Kreml komentuje decyzję o zablokowaniu kont fińskiej ambasady i konsulatu
- Zablokowanie kont fińskiej misji dyplomatycznej w Federacji Rosyjskiej nie nastąpiło z inicjatywy strony rosyjskiej, ale było odpowiedzią na nieprzyjazne działania - powiedział Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla. - Zawsze mówiliśmy, że nie możemy pozostawić bez odpowiedzi nieprzyjaznych działań - i nie pozostawimy ich bez odpowiedzi - dodał.
Przedstawiciel wywiadu Ukrainy: Tory na Krymie są zmęczone, nie będą przez jakiś czas działać
Komentując doniesienia o wysadzeniu w powietrze torów kolejowych na okupowanym przez Rosjan Krymie, Andrij Jusow, przedstawiciel wywiadu Ukrainy, stwierdził na antenie ukraińskiej telewizji, że "broń, amunicja i pojazdy opancerzone oraz inne środki prowadzenia wojny są transportowane tymi samymi torami". - Więc, jest zupełnie naturalne, że te tory są zmęczone i nie będą przez jakiś czas działać. Na koniec infrastruktura Krymu zacznie działać normalnie, gdy półwysep wróci do Ukraińców (...). Nie będzie pokoju na półwyspie, dopóki są tam rosyjscy terroryści - oświadczył.
Liczył na azyl w Norwegii, chce wrócić do Rosji. Były dowódca wagnerowców zmienił zdanie
Rosjanin wie, że przyjazd do kraju może stanowić zagrożenie dla jego życia, mimo to chce wrócić.
Czytaj więcej
Były dowódca rosyjskiej Grupy Wagnera, który ubiegał się o azyl w Norwegii po przekroczeniu granicy w styczniu, chce wrócić do kraju, mimo że, jak sam mówi, może to stanowić zagrożenie dla jego życia.
Łukaszenko twierdzi, że zapowiedzi ukraińskiej kontrofensywy to dezinformacja
- Największa dezinformacja to kontrofensywa. Z mojego punktu widzenia nie ma kontrofensywy i nie może być - powiedział Aleksandr Łukaszenko w czasie spotkania z uczestnikami Rady Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).
Czytaj więcej
Przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko, wyraził powątpiewanie czy ukraińska armia będzie w stanie rozpocząć kontrofensywę. Zdaniem Łukaszenki mówienie o kontrofensywie Ukrainy to dezinformacja - podaje agencja BiełTA.
Japonia nadal zarabia na handlu z Rosją, choć niewiele
Kraj Kwitnącej Wiśni, który od początku wspiera antyrosyjskie sankcje, nie przestał też dotować rosyjskiej wojny swoimi pieniędzmi z obustronnego handlu. Rosja pozostaje jednak mało znaczącym partnerem handlowym Japonii.
Czytaj więcej
Kraj Kwitnącej Wiśni, który od początku wspiera antyrosyjskie sankcje, nie przestał też dotować rosyjskiej wojny swoimi pieniędzmi z obustronnego handlu. Rosja pozostaje jednak mało znaczącym partnerem handlowym Japonii.
Ukraińcy wspominają dziś ofiary rozpoczętej 79 lat temu przymusowej deportacji Tatarów krymskich
18 maja 1944 roku władze ZSRR rozpoczęły deportację rdzennej ludności Krymu. W rocznicę tych wydarzeń przed budynkiem MSZ Ukrainy opuszczono, do połowy masztu, flagi Ukrainy i Tatarów krymskich.
NATO przygotowuje się na "konflikt, który może pojawić się w każdej chwili"
Szczegółowe decyzje zostaną podjęte podczas lipcowego szczytu w Wilnie.
Czytaj więcej
Podczas lipcowego szczytu w Wilnie NATO przywódcy mają zatwierdzić tysiące stron tajnych planów wojskowych, które po raz pierwszy od czasów zimnej wojny będą szczegółowo określać, w jaki sposób sojusz miałby zareagować na rosyjski atak.
Rosyjski pocisk Kalibr spadł na terenie Krymu
Informacje takie podaje kanał ASTRA w serwisie Telegram. Z informacji przekazywanych przez ten kanał wynika, że pocisk został znaleziony przez pasterza w lesie w pobliżu wsi Wułkanowka w rejonie lenińskim Krymu 17 maja o 6:30 rano. Eksperci wysłani na miejsce ustalili, że pocisk jest rosyjskim Kalibrem.
W nocy nad obwodem odeskim zestrzelono osiem pocisków
Z informacji podawanych przez Dowództwo Operacyjne "Południe" wynika, że nad obwodem odeskim zestrzelono sześć pocisków Kalibr, dwa pociski Iskander-K - większość pocisków miało zostać zestrzelonych nad wodami Morza Czarnego.
W nocy Rosjanie ostrzelali Konstantynówkę w obwodzie donieckim
W wyniku ostrzału Konstantynówki przy użyciu zestawów S-300 zginęła jedna osoba, uszkodzonych zostało też kilka budynków mieszkalnych, sklep oraz budynki administracyjne.
Eksplozja na Krymie. Wysadzono tory kolejowe
Do wybuchu doszło, gdy po torach poruszał się pociąg towarowy przewożący zboże. Ruch na linii Symferopol - Sewastopol został wstrzymany
Czytaj więcej
W czwartek rano doszło do wysadzenia torów kolejowych łączących Symferopol z Sewastopolem na okupowanym przez Rosjan Krymie.
Obwód żytomierski: Trzy rakiety spadły przed budynkiem, jedna została zestrzelona
W obwodzie żytomierskim, w czasie nocnego alarmu powietrznego, trzy rosyjskie rakiety spadły przed budynkiem mieszkalnym, jedna została zestrzelona - poinformowała żytomierska administracja obwodowa.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 11,934 mln osób
Z informacji podanych przez Straż Graniczną wynika, że w ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 22,5 tys. osób. Tyle samo osób wyjechało w ciągu doby z Polski na Ukrainę (od 24 lutego 2022 roku z Polski na Ukrainę wyjechało 10,141 mln osób).
Kilka ataków. Ukraińcy strącili 29 z 30 pocisków
Siły Powietrzne ukraińskie armii poinformowały, że od godziny 21 w środę do 5.30 w czwartek Rosjanie dokonali kilku ataków rakietowych z różnych kierunków.
W sumie wystrzelono 30 pocisków manewrujących, z czego 29 zostało strąconych.
Ukraińcy nie mają zgody USA na szkolenie się na F-16
Zdaniem władz w Waszyngtonie myśliwce F-16 są zbyt drogie. Pieniądze lepiej przeznaczyć pieniądze na inne wojskowe wsparcie dla Ukrainy.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone nie zezwolą ukraińskim pilotom na szkolenie na myśliwcach F-16 w Europie, pomimo gotowości kilku krajów do zorganizowania takiego szkolenia.
W obwodzie połtawskim w nocy aktywna była obrona przeciwlotnicza
Gubernator obwodu połtawskiego, Dmytro Łunin, zapewnił, że żaden cel w obwodzie nie został trafiony przez Rosjan.
W nocy Rosjanie ostrzelali obwód mikołajowski
W wyniku ostrzału na terenie jednego z przedsiębiorstw wybuchł pożar.
Henry Kissinger o Ukrainie w NATO: To, co mówią Europejczycy, jest szalenie niebezpieczne
- Gdybym rozmawiał z Putinem, powiedziałbym mu, że jest bezpieczniejszy z Ukrainą w NATO - mówi były sekretarz stanu USA Henry Kissinger.
Czytaj więcej
- Stany Zjednoczone i Chiny muszą nauczyć się żyć razem. Mają na to mniej niż dziesięć lat - uważa były sekretarz stanu USA Henry Kissinger.
W Rosji rośnie sprzedaż szampana
Między styczniem a kwietniem 2023 roku sprzedaż szampana w Rosji wzrosła - rok do roku - o 7,6 proc. Sprzedaż win wzrosła o 3,2 proc., a win owocowych - o 20,9 proc. Z kolei sprzedaż wódki spadła 0,2 proc. Ogólnie sprzedaż wysokoprocentowych napojów alkoholowych wzrosła o 2 proc. rok do roku.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 201 100 żołnierzy, 3 773 czołgi, 7 737 pojazdy opancerzone, 3 198 zestawów artyleryjskich, 563 wyrzutnie rakiet, 318 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 759 bezzałogowych statków powietrznych, 990 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 073 pojazdy (w tym cysterny) i 418 jednostek sprzętu specjalnego.
Obwód chersoński ostrzelany 90 razy w ciągu doby
Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że na obwód spadło w ciągu doby 529 pocisków. W wyniku ostrzału zginęły trzy osoby (w tym jedno dziecko), a osiem zostało rannych.
Sprawca wycieku tajnych dokumentów USA był upominany ws. postępowania z dokumentami niejawnymi
Prawnicy Departamentu Stanu ujawnili dokumenty ze śledztwa ws. wycieku tajnych dokumentów Pentagonu, apelując do sędziego o to, by ten podjął decyzję o pozostaniu Teixeiry w areszcie w oczekiwaniu na proces.
Czytaj więcej
Przełożeni członka Gwardii Narodowej z Massachusetts, Jacka Teixeiry, oskarżonego o doprowadzenie do dużego wycieku tajnych dokumentów Pentagonu w serwisie Discord, mieli obawy sygnalizowane kilkukrotnie w związku ze sposobem, w jaki postępuje on z niejawnymi dokumentami - wynika z informacji przedstawionych przez prokuraturę przed sądem.
W nocy rosyjska rakieta spadła na obiekt przemysłowy w Odessie
W wyniku ataku zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne - informuje Serhij Bratczuk, rzecznik lokalnych władz.
Wicepremier Rosji z roboczą wizytą na Kubie
Dmitrij Czernyszenko spotka się w Hawanie m.in. z prezydentem Kuby, Miguelem Diazem-Canelem.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 20 ataków ukraińskiego lotnictwa na Rosjan w ciągu doby
W ciągu doby ukraińskie Siły Powietrzne przeprowadziły 20 ataków na zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu wojskowego, w tym osiem uderzeń na zestawy przeciwlotnicze. Nad Ukrainą strącono też dwa drony rozpoznawcze, Orlan-10.
Szef kijowskiej administracji wojskowej: Rosjanie użyli do ataku pocisków Ch-101/555
Po wystrzeleniu rakiet w rejon ukraińskiej stolicy Rosjanie skierowali drony rozpoznawcze. Serhij Popko podkreślił, że - ze wstępnych informacji - wynika, że wszystkie pociski wystrzelone w kierunku Kijowa zostały strącone.
Porażka „superbroni Putina” jest tak widowiskowa, że Kreml nie może pozostawić tego bez odpowiedzi
Prawdopodobnie więc ataki na Kijów będą kontynuowane, a zbierane w każdym z nich informacje pozwolą w końcu poważniej uszkodzić system. Patriotów z kolei starcza tylko do obrony stolicy (a i to przy wsparciu systemów niemieckich, włosko-francuskich i ukraińskich), pozostałe miasta są bezbronne przed Kindżałami.
Czytaj więcej
Zestrzelenie nad Kijowem najnowszych rakiet Kindżał oznacza porażkę Kremla i jego przemysłu zbrojeniowego.
ISW: Trwają ukraińskie kontrataki na flankach zgrupowania w Bachmucie
O tym, że takie kontrataki mają miejsce, informuje zarówno strona ukraińska, jak i rosyjska.
Czytaj więcej
Przedstawiciele Rosji i Ukrainy potwierdzają trwające nadal, ograniczone ukraińskie kontrataki w rejonie Bachmutu, które miały miejsce 17 maja - podaje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Szef kijowskiej administracji wojskowej: Pożar budynków niemieszkalnych w Kijowie
Serhij Popko, szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że w rejonie desniańskim stolicy doszło do pożaru budynków niemieszkalnych. Nie ma informacji o ofiarach.
USA nie chcą przekazać Ukrainie swoich F-16, ale mogą zgodzić się, by zrobiły to kraje trzecie
Rzecznik Pentagonu pytany o taką zgodę, wskazał na styczniową publikację "Politico", w której wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Obrony stwierdził, że "nie sądzi, by USA były przeciw" temu, aby kraje trzecie przekazały myśliwce Ukrainie. Rozmówca "Politico" prosił wówczas o zachowanie anonimowości uzasadniając to tym, że dyskusja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
Czytaj więcej
Administracja Joe Bidena jest poddawana coraz większej presji, by dać zielone światło w sprawie przekazania myśliwców F-16 Ukrainie, po tym jak Wielka Brytania ogłosiła, że będzie szkolić ukraińskich pilotów myśliwców z obsługi zachodnich maszyn.
Alarm powietrzny w Kijowie został odwołany
Informację taką przekazała Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.
Senator USA, Ted Cruz, przygotowuje projekt ustawy mającej przeciwdziałać dalszemu rozwojowi współpracy między Rosją a Iranem
Cruz twierdzi, że administracja Joe Bidena robi zbyt mało, by przeciwdziałać "coraz większej i coraz głębszej" współpracy między Moskwą a Teheranem, która wspiera rosyjskie działania na Ukrainie. Ustawa przygotowywana przez niego ma zaostrzyć obowiązujące sankcje przeciwko "bankom, tankowcom, samolotom, lotnisko, statkom i portom", które są wykorzystywane przez Rosję i Iran do wspierania rosyjskiego wysiłku na Ukrainie. Cruz chce też zamrożenia zagranicznych aktywów Iranu.
Nocny atak na Kijów był dziewiątym atakiem rakietowym Rosji na ukraińską stolicę w maju
Do poprzedniego takiego ataku doszło w nocy z 15 na 16 maja.
Czytaj więcej
W nocy na terenie całej Ukrainy, z wyjątkiem zachodnich obwodów kraju, ogłoszono alarm powietrzny. Po raz dziewiąty w maju zaatakowany został Kijów.
W obwodzie winnickim aktywna jest obrona przeciwlotnicza
O zaatakowaniu obwodu winnickiego pociskami manewrującymi informuje jego mer, Serhij Borzow. Borzow pisze, że w obwodzie aktywna jest obrona przeciwlotnicza.
W nocy eksplozje rozlegały się też w obwodzie chmielnickim
Kliczko: Eksplozje w rejonach darnyckim i dniprowskim
"Kilka eksplozji w stolicy. W rejonach darnyckim i dniprowskim. Wszystkie służby udają się na miejsca. Szczegóły później. Alarm powietrzny trwa. Zostańcie w schronach" - napisał w serwisie Telegram mer Kijowa, Witalij Kliczko.
Alarm powietrzny na Ukrainie ogłoszono w związku z poderwaniem się rosyjskich bombowców Tu-95 i Tu-22
Bombowce miały wystrzelić w kierunku Ukrainy pociski z rejonu Morza Kaspijskiego.
W nocy, na całej Ukrainie, oprócz zachodnich obwodów, ogłoszono alarm bombowy
Ok. 4 rano Kijowska Miejska Administracja Wojskowa poinformowała o eksplozjach w obwodzie kijowskim, które mają być efektem aktywności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziękuje krajom, które dostarczają Ukrainie nowoczesne zestawy obrony przeciwlotniczej.